Zarówno bezrobotnych, jak i lubiński urząd pracy czeka rewolucja. Od jutra (27 maja) zaczyna obowiązywać zmieniona ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która wprowadza szereg zmian.
Jak informują pracownicy lubińskiego pośredniaka, profilowanie pomocy dla bezrobotnych, nowe instrumenty wsparcia dla osób poszukujących pracy i wynagradzanie pracowników za osiągane wyniki – to niektóre z nowości, które wprowadza ustawa.
Przede wszystkim osoby, które od jutra zarejestrują się w urzędzie, będą przypisane do jednego z trzech profili. Pierwszy sklasyfikuje bezrobotnych aktywnych, dla których podstawowym wsparciem będą usługi pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego i w bardzo ograniczonym zakresie inne formy wsparcia, np. szkolenia.
Do drugiego profilu należeć będą bezrobotni wymagający wsparcia, którzy korzystać będą ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy, jakie oferują powiatowe urzędy pracy. Takie osoby będą np. kierowane na szkolenia i staże.
Trzecia grupa to bezrobotni oddaleni od rynku pracy, którzy z różnych powodów są zagrożeni wykluczeniem społecznym, jak i ci którzy z własnego wyboru nie chcą podjąć pracy.
A co z osobami, które są już zarejestrowane w bazie bezrobotnych? – Zgodnie z zapisami ustawy mamy czas do końca roku, by ich także sprofilować, tzn. przypisać do odpowiedniej grupy – podkreśla Wioletta Jagielska, dyrektor lubińskiego PUP.
Zmiany dotyczyć będą również sposobu obsługiwania osób bezrobotnych. Dotychczas obsługiwali ich wyłącznie pośrednicy pracy, teraz zajmą się tym także specjaliści do spraw rozwoju zatrudnienia, dorady zawodowi czy specjaliści do spraw programów.
– To oznacza, że niektórzy bezrobotni otrzymają nowego opiekuna. Będzie to osoba, która nie tylko pomoże nam w znalezieniu pracy, ale też pomoże ze stażem, z otrzymaniem dotacji, udzieli każdej informacji. To duża zmiana, bo dotychczas bezrobotny z każdą sprawą musiał zwracać się do innego urzędnika, teraz z punktu widzenia osoby poszukującej pracy będzie to dużo łatwiejsze – tłumaczy dyrektor. – Pracownik urzędu będzie miał też mniej kartotek bezrobotnych, a to znaczy, że dla każdej z osób znajdzie więcej czasu – zapewnia.
Pojawią się też nowe instrumenty wsparcia dla osób poszukujących pracy. To m.in.: grant na telepracę, świadczenie aktywizacyjne, pożyczka na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej, szkolenia organizowane w ramach trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową, dofinansowanie do wynagrodzenia za zatrudnionego bezrobotnego w wieku 50+.
Częścią zmian jest pakiet dla młodych osób szukających pracy. Zmieniona zostanie definicja osoby młodej, która obejmie wszystkich do 30 roku życia. Dla tej grupy przewidziano także specjalne bony: m.in.: szkoleniowy, zatrudnieniowy, na zasiedlenie oraz stażowy. Dzięki bonom osoby szukające pracy będą miały większą swobodę działania.