Biuro Lustracyjne IPN uzupełniło katalogi o 3156 osób. Według Instytutu Pamięci Narodowej prezydent Lubina Robert Raczyński złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, co w praktyce oznacza, że postępowanie w jego zostaje pozostawione bez dalszego biegu.
W ostatnim czasie IPN zajął się lustracją osób publicznych w naszym kraju, czyli burmistrzów, prezydentów czy członków zarządów województw.
– W związku z art. 22 i art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów Biuro Lustracyjne IPN uzupełniło katalogi katalog.bip.ipn.gov.pl o osoby pełniące aktualnie funkcje: członków zarządów województw (80 osób), prezydentów miast (105 osób), burmistrzów (323 osoby) oraz o 4 osoby pełniące inne funkcje publiczne – informuje Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy IPN.
Oświadczenie lustracyjne składał też prezydent Lubina, Robert Raczyński. U wielu jego kolegów postępowanie lustracyjne wykazało powiązania z organami bezpieczeństwa państwa, w przypadku Raczyńskiego nie stwierdzono żadnych powiązań.
– Oddziałowe biuro legislacyjne IPN we Wrocławiu prowadziło czynności w sprawie zgodności z prawdą oświadczenia lustracyjnego Roberta Raczyńskiego. Jak wynika z poczynionych ustaleń prezydent nie figuruje w zasobach archiwalnych IPN, zatem, brak jest podstawy do kwestionowania prawdziwości złożonego przez niego oświadczenia lustracyjnego, zatem sprawa zostaje pozostawiona bez dalszego biegu – wyjaśnia Elżbieta Kozłowska-Włodarczyk z wrocławskiego oddziału biura IPN.
Warto dodać, że lustracja osób pełniących funkcje publiczne jest procesem mającym ujawnić fakt ich pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa albo współpracy z nimi w latach 1944-1990.
MS