Zielone Świątki – zakończenie okresu Wielkanocnego

64

zielone.jpgKiedyś był to obyczaj przywitania wiosny, obecnie łączy się z chrześcijańskim świętem Zesłania Ducha Świętego. Jest to święto ruchome obchodzone 50 dni po Zmartwychwstaniu Jezusa.

Dawniej w ten dzień królowało sprzątanie chat i obejść, bielono i przystrajano domy, wypalano trawy, izby, zagrody okadzano i przyozdabiano tatarakiem i kwiatami. Zwierzęta gospodarskie kropiono wodą i biczowano rózgami ze świeżych gałązek aby "pobudzić je do życia".

W IIw n.e, Zielone Świątki zostały, zgodnie z polityką Kościoła wykorzeniania świąt, tradycji i obrzędów pogańskich, połączone z chrześcijańskim świętem Zesłania Ducha Świętego uznawanym za dzień powstania Kościoła.

Podczas tego święta nastąpiło przepowiedziane przez Chrystusa zstąpienie Ducha Świętego, a zarazem jest to uroczyste zakończenie okresu wielkanocnego. Tak jak Wielkanoc, również Zielone Świątki są świętami ruchomymi.

Zgodnie z ustawą, która weszła w Polsce w życie w roku 2007, niedziela zielonoświątkowa znajduje się na liście dwunastu dni w roku, kiedy obowiązuje zakaz handlu.

 red.

fot. plaska.net.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY