Żerują na ludzkiej tragedii. Uwaga na fałszywe zbiórki dla powodzian!

720

Ludzkie tragedie nie są dla nich przeszkodą. Oszuści, bo o nich mowa, próbują wykorzystać każdą okazję, by wyciągnąć od nas pieniądze. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przestrzegają m.in. przed fałszywymi alertami RCB, SMS-ami czy zbiórkami w związku z występującą sytuacją powodziową. Przygotowano zalecenia, jak uniknąć opisywanych zagrożeń.

Policja w porozumieniu ze specjalistami od cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed nowymi sposobami wyłudzania pieniędzy, żerującymi na strachu przed wielką wodą i współczuciu wobec powodzian. Jedna z nich to SMS-y podszywające się pod alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), w których pojawiają się linki prowadzące do oszukańczych stron.

– W wiadomościach tych umieszczone są linki, w które nie należy klikać! Przypominamy, że prawdziwe Alerty RCB  nie zawierają linków! Jeśli otrzymasz wiadomość, która wygląda jak alert RCB, ale zawiera link lub budzi Twoje wątpliwości, prosimy, abyś nie klikał w odnośnik i nie odpowiadał na wiadomość – ostrzega CBZC.

Aby upewnić się, że otrzymany alert RCB jest autentyczny, można to zweryfikować poprzez:

  • oficjalną stronę internetową Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: https://www.gov.pl/web/rcb

  • profile w mediach społecznościowych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Fałszywe zbiórki

W związku z pojawiającymi się informacjami o fałszywych zbiórkach, dotyczących pomocy powodzianom, apelujemy o szczególną ostrożność. Oszuści coraz częściej wykorzystują dramatyczne wydarzenia, aby wyłudzać pieniądze pod pozorem działań charytatywnych.

Co zrobić, aby uniknąć oszustwa:

  • wspierać tylko oficjalne zbiórki organizowane przez znane i zaufane organizacje,

  • weryfikuj strony internetowe oraz profile społecznościowe, na których publikowane są apele o pomoc (upewnij się, czy organizatorzy udostępniają swój kontakt np. telefon, mail),

  • uważaj na podejrzane wiadomości e-mail, SMS-y lub komunikaty w mediach społecznościowych.

– Pamiętaj! Twoja pomoc jest niezwykle cenna, ale warto upewnić się, że trafia do potrzebujących, a nie w ręce oszustów. W przypadku wątpliwości co do wiarygodności zbiórki, skontaktuj się bezpośrednio z organizatorami – podkreśla CBZC.

Przejęcia kont na mediach społecznościowych

Oszuści, żerując na ludzkiej tragedii, w związku z sytuacją powodziową, próbują przejąć konta na profilach społecznościowych.

W tym celu przygotowują krzykliwy nagłówek ze zdjęciem, np. dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia. Do wpisu dołączony jest link, w który należy kliknąć i zalogować się podając swoje wrażliwe dane. Podanie tych danych na podstawionej stronie powoduje przejęcie naszych danych do logowania.

– Pamiętaj! Jeśli jesteś już zalogowany na swoim koncie, nie ma konieczności ponownego logowania! Nie podawaj loginu i hasła. Nie panikuj. Po prostu zamknij podejrzaną stronę. Możesz też zgłosić ją do nas tutaj: https://incydent.cert.pl/


POWIĄZANE ARTYKUŁY