Rząd chce wprowadzić zerowy podatek PIT dla osób do 26. roku życia na stażach i praktykach. Ma to zachęcić młodych ludzi do pracy w administracji. Takie rozwiązania zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Gali Liderów Innowacji GovTech Polska.
Dotychczas obowiązujący zerowy PIT został wprowadzony w 2019 roku i obowiązuje tylko w przypadku umów o pracę i umów zlecenie dla osób poniżej 26. roku życia. Teraz rząd chce zachęcać także do praktyki i stażu.
– Dołożymy również zerowy PIT dla stażystów. Osób, które chcą rozpocząć pracę w formie stażu i zwiększyć ich motywację finansową do pracy w administracji publicznej – mówił Mateusz Morawiecki podczas niedawnej Gali Liderów Innowacji GovTech Polska.
Na tym rozwiązaniu stażyści mają zyskać do 900 zł miesięcznie. – Chcemy przyciągnąć młodych ludzi, młode talenty do administracji publicznej, praca w administracji może być niezwykle ciekawa – dodał szef rządu.
Podczas spotkania z laureatami konkursów stażowych organizowanych przez @MF_GOV_PL oraz @GovTechPL premier @MorawieckiM ogłosił, że dochody ze staży i praktyk dla osób do 26. roku życia zostaną zwolnione z podatku PIT.
📰Czytaj więcej: https://t.co/w3Uhw7C5Df pic.twitter.com/RBm0Xvs0Ov
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 22, 2020
Prezes Rady Ministrów w swoim wystąpieniu wspomniał o zmianie kryteriów rekrutacji do przyszłej pracy. Jego zdaniem w ocenie kandydata powinno się uwzględnić hobby i zainteresowania, mówiąc że to też mogą być czyjeś kompetencje.
– Po pierwsze chcemy nie tylko patrzeć na oceny w procesie rekrutacyjnym, ale też na zainteresowania i doświadczenie społeczne. To bardzo wartościowe – wyjaśniał premier.
Program ma się składać z trzech elementów: obok objęcia umów stażowych o praktyki absolwenckie zerowym podatkiem PIT (do 26. roku życia), ma to być także reforma stypendium Prezesa Rady Ministrów poprzez ogólnopolskie konsultacje z młodzieżą oraz stworzenie kolejnych nowoczesnych programów płatnych staży w instytucjach publicznych.
W opinii niektórych komentatorów jest to ruch czysto polityczny, mający na celu przede wszystkim dotarcie do najmłodszych wyborców.