W Polskiej Miedzi ruszyły negocjacje dotyczące wynagrodzeń. W poniedziałek odbyło się pierwsze spotkanie w tej sprawie. Oferta prezesa Krutina, który zaproponował zerowy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń dla pracowników, nie spodobała się związkowcom.
– To było miałkie spotkanie. Pan prezes nie ma nic do zaproponowania pracownikom. Chce tylko wydrenować ich kieszenie – komentuje Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego.
– Pan prezes zasygnalizował, że mamy do czynienia z kryzysem. A ostatnio przecież senator PO pan Misiak mówił, że nie ma kryzysu, tylko spowolnienie gospodarcze i apelował, żeby nie przyłączać się do tego chóru krytyków – dodaje Józef Czyczerski, szef miedziowej „Solidarności”.
Władze spółki nie chcą komentować swojej propozycji.
– Rozpoczęliśmy negocjacje, a one rządzą się własnymi prawami. Ustaliliśmy, że nie będziemy rozmawiać o nich w trakcie ich trwania, po zakończeniu jak najbardziej – mówi Przemysław Ziółek z biura prasowego KGHM.
Związkowcy natomiast jednogłośnie twierdzą, że zero procent, które zaproponował szef miedziowej spółki, jest nie do przyjęcia. Równałoby się to bowiem z obniżeniem pensji pracowników.
– Państwo na ten rok przyjęło 3-procentową inflację, co przy zerowym wzroście wynagrodzeń w tym roku, oznaczałoby, że drugi rok z rzędu płaca realna pracowników KGHM by spadła – stwierdza Józef Czyczerski.
Na razie jednak związki zawodowe nie ujawniają swojej propozycji w tej sprawie. Chcą się zapoznać z dokumentami przedstawionymi na poniedziałkowym spotkaniu przez władze KGHM, czyli analizą funduszu wynagrodzeń za zeszły rok. Później wspólnie zdecydują, jakiego wskaźnika wynagrodzeń będą domagać się podczas tych tegorocznych negocjacji.
– Daliśmy sobie czas na przeanalizowanie dokumentów. Kolejne spotkanie odbędzie się 29 stycznia – mówi Ryszard Zbrzyzny.
Pierwsze spotkanie związkowców z zarządem nie okazało się jednak całkiem bezowocne. Podpisano porozumienie dotyczące liczby skierowań na wczasy profilaktyczno-lecznicze. Będzie ich w tym roku 440, czyli tyle samo co w ubiegłym.
MRT