600 hektarów powierzchni zajmuje dodatkowa niecka, w której KGHM będzie składował odpady poflotacyjne. Budowana od maja 2018 r. Kwatera Południowa, czyli dodatkowa część Żelaznego zbiornika „Żelazny Most”, dziś została oficjalnie oddana do użytku.
Nowa część zbiornika ma pomieścić 172 mln metrów sześciennych odpadów. Bez dodatkowego miejsca na ich składowanie KGHM nie byłby w stanie kontynuować działalności – w chwili podpisywania umowy z firmą Budimex na wykonanie Kwatery Południowej szacowano, że przy ówczesnym poziomie produkcji miejsca w „Żelaznym Moście” mogłoby zabraknąć już w 2023 r.
Dobudowanie dodatkowego zbiornika sprawia, że KGHM ma do dyspozycji obiekt o łącznej powierzchni ponad 2 tysięcy hektarów – dziś jest to największa tego typu budowla na świecie. Ma wystarczyć spółce na kolejne 30 lat.
– Ta inwestycja odgrywa istotną rolę w naszym procesie produkcyjnym i bez niej nie mieliśmy możliwości zachowania ciągłości działania – mówi prezes KGHM, Marcin Chludziński. – Żyjemy w gospodarce coraz większego niedoboru. Już teraz mamy deficyt metali ziem rzadkich, a za chwilę to samo będzie dotyczyć miedzi, srebra i innych surowców. Dlatego my w tym wyścigu musimy uczestniczyć z jak największą i jak najtańszą produkcją – dodaje.
Cały zbiornik otoczony jest ze wszystkich stron zaporami ziemnymi o łącznej długości ponad 20 km oraz wysokości od 54 do 76 m. Rocznie trafia do niego około 30 milionów ton odpadów poflotacyjnych – to aż 96 procent wyjeżdżającego spod ziemi urobku.
Przypomnijmy, budowa Kwatery Południowej spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców okolicznych miejscowości, obawiających się potencjalnych rozszczelnień zapór.
Inżynierowie zarówno KGHM, jak i Budimexu zapewniają, że konstrukcja zbiornika jest bezpieczna, obiekt jest bez przerwy monitorowany, a zastosowane technologie zapobiegają przedostawaniu się toksycznych substancji do gleby.
Oddanie zbiornika do użytku miało dziś uroczystą oprawę, w której wziął udział m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Kwatera Południowa została też poświęcona.
Fot. BM