Zdecydowana większość mieszkańców naszego regionu wymieniła już dowód osobisty. W gminie stary książeczkowy dowód ma jeszcze 1 proc. mieszkańców, a w mieście niewiele więcej, bo 1,5 proc.
Wprawdzie ostateczny termin wymiany dowodów upłynął 31 marca 2008 roku, jednak wielu mieszkańców nie spieszyło się z jego wymianą. Teraz nowy dokument mają już niemal wszyscy lubinianie i mieszkańcy okolicznych wsi. Jak zapewniają urzędnicy z wydziału spraw obywatelskich, osoby, które nie wymieniły do tej pory dowodów osobistych to przede wszystkim te, które na stałe lub czasowo wyjechały za granicę, część z nich to studenci, uczący się za granicą, zdarzają się również osoby chore – w tym psychicznie i samotne.
Posiadanie nowego dowodu jest o tyle istotne, że ze starym dowodem nie załatwimy już żadnej sprawy w urzędzie czy na poczcie, ani nie zaciągniemy kredytu w banku. Dotyczy to także osób starszych, które odbierając w domu pieniądze z tytułu renty czy emerytury, także muszą posiadać nowy dowód osobisty.
Oprócz ustawowego obowiązku wymiany dowodu książeczkowego na nowy plastikowy powinniśmy też pamiętać o zmianach, które w ustawie o ewidencji ludności pojawiły się 1 stycznia bieżącego roku. Nowe przepisy zakładają, że urzędnik może unieważnić dowód osobisty obywatela, który nie zgłosił zmiany nazwiska bądź adresu zamieszkania.
– Nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta stosowali się do obowiązku wymiany dowodów osobistych, np. po zmianie nazwiska w związku z zawarciem związku małżeńskiego lub zmianą adresu, dlatego wprowadzono istotne zmiany: jeśli w ciągu 3 miesięcy od zmiany danych, obywatel nie wymieni dowodu osobistego, to zostaje on unieważniony w ogólnopolskim rejestrze. W konsekwencji może się okazać, że zgłaszając się do urzędu czy banku nie załatwimy swoich spraw – wyjaśnia Kazimierz Śliwowski, naczelnik wydziału spraw obywatelskich Urzędu Miejskiego.
Warto dodać, że za wymianę dowodu zapłacimy 30 zł, a na jego wydanie będziemy musieli czekać około miesiąca. Jego wymiana jest konieczna nie tylko wtedy, kiedy upłynął termin jego ważności, ale też w przypadku zmiany danych, które się w tym dokumencie umieszcza, czyli np. nazwiska lub adresu. O wymianę musimy wystąpić w ciągu 14 dni od wydania decyzji administracyjnej o wprowadzeniu powyższych zmian. Jeżeli tego nie zrobimy, urząd w ciągu trzech miesięcy unieważni nasz dokument. Dowód podlega także unieważnieniu, gdy zostanie zniszczony, upłynie termin jego ważności, utracimy obywatelstwo polskie albo w przypadku śmierci.
MS