Ze Stanów Zjednoczonych wypłynął do Ścinawy

4296

W Ścinawie powstaje tymczasowa przeprawa dla ruchu pojazdów. Inwestycja ta jest konieczna do wyznaczenia objazdu w ciągu drogi krajowej nr 36 i rozpoczęcia remontu zabytkowego mostu nad Odrą. Pod koniec stycznia ze Stanów Zjednoczonych wypłynął ważny element tymczasowej konstrukcji, który jutro powinien dotrzeć do portu w Gdańsku. 

Tymczasowa przeprawa będzie miała długość 414 metrów. Kontenery wypłynęły do Polski z portu New Jersey/New York w Elizabeth Lafayette w stanie New Jersey. Jeśli statek dotrze zgodnie z harmonogramem to w Porcie Gdańsk pojawi się 12 lutego. Uruchomienie mostu tymczasowego i objazdu planowane jest do końca czerwca tego roku.

– Obecnie zakończono budowę 11 stalowych podpór tymczasowych, które będą wykorzystane do budowy tymczasowej przeprawy. Wykonywane są betonowe połączenia przyczółków z dojazdami. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych oraz przy zastosowaniu namiotów i dogrzewania realizowane są prace związane z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej istniejącego mostu – informuje Magdalena Szumiata, rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Po uruchomieniu objazdu istniejący most w Ścinawie w ciągu DK36 zostanie zamknięty dla ruchu i rozpocznie się jego remont, który obejmie m.in. remont podpór, rozbiórkę nawierzchni i płyty pomostowej, wykonanie nawierzchni, naprawę balustrad mostu, wymianę dylatacji.

Planowany termin ukończenia remontu istniejącego mostu to przełom drugiego i trzeciego kwartału 2022 roku. Cała inwestycja ma pochłonąć ok. 32 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest spółka Berger Bau z Wrocławia.