Dyspozytorzy Pogotowia Ratunkowego w Legnicy, które obejmuje swoim zasięgiem także Lubin, od Nowego Roku podlegają wojewodzie dolnośląskiemu. To rezultat decyzji Ministerstwa Zdrowia o centralizacji tego elementu systemu ratownictwa.
Centralne dyspozytornie medyczne w większości województw powstały już rok temu. Na Dolnym Śląsku utworzenie takiej jednostki potrwało dłużej, ale od 1 stycznia tego roku dwie regionalne dyspozytornie – we Wrocławiu i Legnicy – zostały połączone i podporządkowane wojewodzie dolnośląskiemu.
Pogotowie Ratunkowe wciąż ma status samodzielnego zakładu opieki zdrowotnej, podległego marszałkowi województwa dolnośląskiego. Sami dyspozytorzy zostali jednak włączeni do ogólnopolskiego Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, którego zadaniem jest obsługa wszystkich zgłoszeń z numerów alarmowych 112 i 999. Mieszkańcy naszego regionu nie odczują skutków tej formalnej roszady.
– Cały system działa w ten sam sposób co dotychczas, lokalizacje Dyspozytorni Medycznych z terenu województwa dolnośląskiego pozostały niezmienione, rejony operacyjne również – zapewnia biuro prasowe wojewody.
– Z punktu widzenia działalności Zespołów Ratownictwa Medycznego nie zmienia się nic – dodaje Joanna Bronowicka, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Legnicy. – Dyspozytornia zostaje w tym samym miejscu, zespoły dostają zlecenia tak jak do tej pory. Pacjent nawet nie zauważy różnicy.
Jedyną rzeczą, która dla mieszkańców może mieć znaczenie, jest to, że w przypadku ewentualnych zastrzeżeń odnośnie do sposobu pracy dyspozytora trzeba będzie kontaktować się już bezpośrednio z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu (TUTAJ).
Aktualnie w dolnośląskiej Dyspozytorni Medycznej zatrudnionych jest 91 dyspozytorów, w tym w 43 w lokalizacji legnickiej.