Ze Ścinawy do Hiszpanii

61

W Centrum Kultury i Turystyki w Ścinawie 25 lipca 2011 roku odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Ze Ścinawy do Santiago de Compostela”, poświęcone popularyzacji Szlaku Świętego Jakuba, który przebiega przez teren miasta i gminy Ścinawa, a kończy się przy grobie Świętego Jakuba w katedrze, w Santiago de Compostela, w hiszpańskiej Galicji.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną informacje dotyczące idei pielgrzymowania do grobu Świętego Jakuba, sposób oznakowania Szlaku w Polsce i w Europie oraz praktyczne wskazówki dla osób wybierających się na Camino (Camino w języku hiszpańskim oznacza Drogę).

Pielgrzymowanie do Santiago de Compostela jest od ponad tysiąca lat niezwykle popularne w krajach Europy Zachodniej, a od niedawna również w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się przemierzyć szlak z muszelką (pieszo, rowerem lub konno, pojedynczo, parami lub w niewielkich grupach), wychodząc z własnego domu i kierując się jedynie znakami umieszczonymi na drzewach, kamieniach i chodnikach. Od kilku lat, dzięki oznakowaniu szlaku, mieszkańcy naszego regionu mogą rozpocząć wędrówkę ze Ścinawy.

Szlak Świętego Jakuba został uznany przez Radę Europy za jeden z najważniejszych, ponieważ umacnia wartości humanistyczne i chrześcijańskie, jednoczy ludzi, społeczności i narody oraz pozwala na obcowanie z przyrodą i drugim człowiekiem. Uczy solidarności, tolerancji, otwartości i wzajemnej troski. Jest „drogą braterstwa”, którą idą ludzie różnych narodów, wyznań i języków.

Na spotkaniu będą obecne osoby, które przebyły Camino i które przekażą praktyczne wskazówki dla wybierających się w drogę, m.in. podstawowe i niezbędne zwroty w języku hiszpańskim, przygotowanie wyposażenia, zachowania na szlaku. Będzie także można spróbować kuchni hiszpańskiej.

Projekt „Ze Ścinawy do Santiago de Compostela” opracowała nieformalna grupa „Przyjaciele z Drogi”, w skład której wchodzą mieszkańcy regionu, zafascynowani ideą pielgrzymowania (Camino de Santiago). Projekt jest możliwy dzięki uczestnictwu w konkursie zorganizowanym przez stowarzyszenie „Kraina Łęgów Odrzańskich” we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach „Działaj Lokalnie”. Do organizacji spotkania zaangażowani są także wolontariusze.

Osobami odpowiedzialnymi za realizację projektu są: Agnieszka Żelwetro (koordynator), Beata Żelwetro i Małgorzata Tylman.


POWIĄZANE ARTYKUŁY