W całej Polsce zebrali do tej pory ponad 230 tysięcy podpisów, a wczoraj przedstawiciele Fundacji Pro-Prawo do Życia pojawili się w Lubinie, by szukać osób, które poprą ich obywatelski projekt ustawy zakazujący aborcji.
– W samym Lubinie zebraliśmy około 300 podpisów – mówi Mateusz Maciejewski, koordynator legnickiej komórki Fundacji Pro-Prawo do Życia. – Ludzie dosyć chętnie się podpisują. Często udaje nam się też przekonać osoby, które miały inne zdanie. Pojawiają się też tacy, którzy chcą wygłosić własne świadectwo oraz osoby, które chcą się po prostu dowiedzieć, co dokładnie znajduje się w tym projekcie ustawy i pytają o szczegóły – wylicza.
Członkowie fundacji w Lubinie zbierali wczoraj podpisy przez kilka godzin. Wcześniej podobne pikiety ze zbiórką podpisów organizowali także między innymi w Legnicy. – W samym Lubinie można było nas też spotkać podczas Marszu dla Życia i Rodziny pod koniec maja – dodaje Maciejewski.
Podpisy w całej Polsce zbierane będą do końca czerwca. Później wraz z projektem ustawy trafią do przedstawicieli rządu.
„Niniejszy projekt jest składany w nadziei pozytywnego przyjęcia przez władzę ustawodawczą. Należy bowiem zauważyć, że posłowie klubu Prawa i Sprawiedliwości jasno wyrazili swoje poparcie dla pełnej ochrony życia podczas głosowania nad obywatelskim projektem Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji” 11 września 2015 roku. Zasadne jest więc oczekiwanie wśród obywateli udzielających poparcia niniejszej inicjatywie ustawodawczej, że ta jednoznaczna moralnie postawa zostanie utrzymana w obecnej kadencji. Wywiedziony z fundamentalnych zasad ustrojowych postulat powszechnej ochrony życia powinien znaleźć poparcie parlamentarzystów klubów KUKIZ’15, PSL, PO i .Nowoczesnej” – piszą w uzasadnieniu opublikowanym na swojej stronie przedstawiciele Fundacji Pro-Prawo do Życia.
Obecnie obowiązujące w Polsce prawo dopuszcza trzy sytuacje, kiedy można dokonać aborcji: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, oraz gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
Przeciwnicy aborcji chcą to zmienić, zapisując w ustawie między innymi sformułowanie, że „każdy człowiek ma przyrodzone prawo do życia od chwili poczęcia, to jest połączenia się żeńskiej i męskiej komórki rozrodczej. Życie i zdrowie dziecka od jego poczęcia pozostają pod ochroną prawa”.