Jesienią tego roku wydana zostanie artystyczna kronika Lubina. Ma to być zbiór informacji na temat artystów plastyków, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, którzy tworzyli w mieście w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Właśnie kompletowane są materiały do tego wydawnictwa. Wzgórze Zamkowe i Muza, które realizują ten projekt, liczą, że w tworzeniu kroniki pomogą lubinianie.
– Zwracamy się z apelem do artystów plastyków i twórców amatorów działających artystycznie w Lubinie na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat o udział w projekcie wydawniczym pn. „Artystyczny leksykon Lubina” – nakłania Piotr Bieruta z Ośrodka Kultury Wzgórze Zamkowe.
Wydawnictwo ma być swoistą kroniką tego jak zmieniały się sztuki plastyczne i to co tworzyli mieszkający w Lubinie artyści w ciągu ostatnich dwudziestu lat, czyli od przełomowej daty 4 czerwca 1989, który to dzień określany jest jako narodziny wolności, do czasów współczesnych, czyli do 2010 roku.
– Publikacja będzie próbą komplementarnego usystematyzowania i popularyzacji twórczego środowiska lokalnego – mówi Bieruta.
Inicjatorzy idei liczą, że inicjatywa spotka się z entuzjastycznym przyjęciem wśród lubińskich twórców i szybko zaczną napływać informacje od nich.
– Prosimy także o informacje na temat twórców już nieżyjących, którzy byli związani z Lubinem w tym okresie – dodaje Bieruta.
Materiały Ośrodek Wzgórze Zamkowe przyjmować będzie tylko do 23 kwietnia. Trzeba wypełnić specjalny formularz (publikujemy go w załączniku), dołączyć do niego dossier artystyczne oraz fotografie czterech prac plastycznych, wykonanych w okresie od 1989 do 2010 roku. A wszystko to dostarczyć do sekretariatu Wzgórza.
Szczegóły w załączniku. Dokumenty można pobrać również ze stron internetowych: www.wzgorzezamkowe.pl i www.ckmuza.pl.
Fot. Paula Chruściel/www.wzgorzezamkowe.pl