Zastrzeż numer PESEL – ma być bezpieczniej

1012

W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku doszło do ponad 3 tys. prób wyłudzeń kredytów na cudze dane! Właśnie między innymi przed takimi przypadkami można się zabezpieczyć zastrzegając swój PESEL. Od 1 czerwca banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne czy notariusze muszą weryfikować numer PESEL zanim udzielą pożyczki, sprzedadzą sprzęt na raty czy wydadzą duplikat karty SIM.

To zupełnie nowe rozwiązanie i jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, rewolucyjne. Ma poprawić bezpieczeństwo i sprawić, że nikt bez naszej wiedzy nie wykorzysta naszych danych, zmniejszając w Polsce liczbę wyłudzeń finansowych, które wynikają z kradzieży tożsamości.

– Numer PESEL jest jedną z najważniejszych danych osobowych, którą posiadamy. Jeśli trafi w ręce osób nieuprawnionych, to możemy ponieść tego konsekwencje, dlatego rozwiązaniem może być usługa zastrzeżenia numeru PESEL, która uniemożliwi wykorzystanie naszych danych osobowych do działań sprzecznych z prawem – mówi Bogumiła Szwiec, pełnomocniczka ds. ochrony informacji niejawnych/inspektor ochrony danych Starostwa Powiatowego w Lubinie.

Polacy możliwość zastrzeżenia numeru PESEL mają właściwie od połowy listopada ubiegłego roku, ale dopiero od teraz, czyli dokładnie od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe, czyli np. banki, przy zawieraniu umowy kredytu lub pożyczki mają obowiązek sprawdzać, czy numer PESEL jest zastrzeżony. Poza bankami rejestr muszą sprawdzać m.in. również notariusze czy dostawcy usług telekomunikacyjnych.

Jeśli firma lub instytucja podpisze umowę pomimo zastrzeżonego numeru PESEL, to ona będzie ponosić tego konsekwencje, a nie my.

Jak bardzo takie rozwiązanie jest potrzebne, wskazują dane, na jakie powołuje się Ministerstwo Cyfryzacji.

Tylko w ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku oszuści roku próbowali wyłudzić prawie 83 miliony złotych! Skąd tak olbrzymia kwota? Do próby wyłudzenia pieniędzy z banku dochodziło średnio co 40 minut, co daje 34 próby wyłudzeń dziennie!

– czytamy w mediach społecznościowych ministerstwa.

Zastrzeżenie PESEL-u jest bardzo proste i co ważne możemy je cofnąć w każdej chwili. Obie operacje są bezpłatne. Może to zrobić każda pełnoletnia osoba.

Możliwości zastrzeżenia są trzy: poprzez aplikację mobilną mObywatel 2.0, serwis internetowy mObywatel, albo w dowolnym urzędzie gminy.

Natomiast cofnąć zastrzeżenie można albo bezterminowo (wtedy PESEL pozostanie niezastrzeżony do czasu ponownego zastrzeżenia) albo wyznaczając czas automatycznego ponownego zastrzeżenia.

Na wszelki wypadek miej swój PESEL cały czas zastrzeżony. Cofaj zastrzeżenie tylko w sytuacjach, kiedy jest to niezbędne do załatwienia sprawy. Takie podejście wzmocni bezpieczeństwo Twoich danych i uchroni Cię przed ewentualnym spłacaniem zobowiązań zaciągniętych przez oszustów. To istotne korzyści, które wymagają zaledwie kilku kliknięć w aplikacji

– zaleca ministerstwo.

Jak czytamy na stronie gov.pl, zastrzeżenie w żaden sposób nie zablokuje nam możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej.

Więcej informacji na temat zastrzeżenia PESEL-u można znaleźć TUTAJ.


POWIĄZANE ARTYKUŁY