„Szklary Górne – dobre miejsce do życia i pracy” – pod takim hasłem mieszkańcy wsi chcą rozwijać i promować swoją miejscowość. Opracowana przez nich strategia ma przyspieszyć rozwój urbanistyczny Szklar Górnych oraz zachęcić mieszkańców miasta do przeprowadzki w to właśnie miejsce.
Szklary Górne położone są w pośród lasów, pól i parków. Znajduje się tu zabytkowy kościół i zespół pałacowy, restauracja, stadnina koni oraz leśniczówka. Dzieci mogą tu chodzić do przedszkola i szkoły, zapewniona jest opieka zdrowotna i dobre połączenie z miastem. Wieś ma nawet swoją drużynę piłkarską – Unię Szklary Górne. To tylko niektóre z atutów Szklar Górnych, na które zwrócili uwagę jej mieszkańcy, opracowując „Sołecką strategię rozwoju wsi Szklary Górne”.
– To, na czym nam zależy, to rozbudowa infrastruktury, budowa tablic informacyjnych i oświetlenia. Wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich pracujemy nad pogłębianiem oraz tworzeniem tradycji, dzięki którym nasza wieś będzie rozpoznawalna, np. poprzez projekt kulinarny. Dzięki rewitalizacji Szklar Górnych będziemy mogli je lepiej promować – tłumaczy Tomasz Gol, współtwórca strategii.
Autorom projektu najbardziej zależy na integracji mieszkańców. Wśród ich pomysłów na zaangażowanie społeczności w życie Szklar Górnych jest cykliczne sprzątanie wsi zakończone ogniskiem, konkurs na najbardziej zadbaną posesję, stworzenie oryginalnego lokalnego święta oraz odtworzenie miejscowych tradycji i obyczajów. W planach mają też bardzo trudne przedsięwzięcie, jakim jest remont starego folwarku oraz budowa świetlicy z kompleksem sportowym.
Strategia rozwoju Szklar Górnych powstała w ramach projektu Odnowy Wsi Dolnośląskiej, realizowanego przez dolnośląski Urząd Marszałkowski. W gminie Lubin przystąpiło do niego osiemnaście z 31 wsi. W każdej z tych miejscowości zebrała się grupa mieszkańców, którzy postanowili wziąć niektóre sprawy w swoje ręce, korzystając przy tym z pomocy urzędników.
– Grupa inicjatywna pracuje nad dokumentem sołeckiej strategii rozwoju wsi pod nadzorem koordynatora z urzędu gminy, który pomaga w tworzeniu tego programu – wyjaśnia Anna Marzec, kierownik referatu gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Urzędu Gminy Lubin. – Jest to jednak dokument autorski. Mieszkańcy wsi wiedzą najlepiej, czego chcą i potrzebują. Sami też później organizują swoje przedsięwzięcia, poszukują sponsorów, działają we własnym zakresie.
„Sołecką strategię rozwoju wsi Szklary Górne” zatwierdzili na ostatniej sesji radni gminy Lubin. Teraz jej mieszkańcy mogą przystąpić do wdrażania swoich pomysłów. W trakcie przewidzianego na prawie dziesięć lat programu działania chcą zrealizować określoną wizję: – Szklary Górne to nowoczesna, bezpieczna i zadbana wieś, w której dobrze się mieszka, wypoczywa i pracuje, ale także wieś, która jest kolebką dawnych tradycji ludowych – twierdzą.