Zamiast torebki, dostajesz ziemniaka

3904

Kusi nas wyjątkowa okazja, nagli krótki czas trwania aukcji. Nie przemyślimy, działamy pod wpływem emocji, a oszuści tylko na to czekają – wspaniały produkt, który zamówiliśmy przez internet, okazuje się być zwykłym bublem. Co wtedy? Gdzie się zwrócić i czy jest szansa na odzyskanie gotówki?

W dzisiejszych czasach zakupy przez internet to już norma. Jest szybciej, taniej, a przede wszystkim wygodniej, bo nie trzeba wychodzić z domu. Rzecz w tym, że zdjęcia oferowanego produktu nie zawsze są zgodne z rzeczywistością. Możemy bowiem zamawiać piękną, skórzaną torebkę w promocyjnej cenie, a w zamian otrzymać na przykład… ziemniak, bo nieuczciwi sprzedawcy prześcigają się w coraz to nowszych metodach wyłudzeń.

Policja radzi jak nie dać się oszukać i wskazuje, co może wzbudzić nasz niepokój?

1. Bardzo niska cena produktu,

2. brak umieszczonej w widocznym miejscu informacji o terminie przesyłki,

3. brak możliwości uiszczania zapłaty w formie za pobraniem lub przez specjalny portal zajmujący się opłatami za tego typu zakupy,

4. opłata wyłącznie przelewem na konto,

5. link do kont bankowych, które pozwalają na jedyną możliwość zapłaty,

6. nazwy sklepu, które łudząco przypominają nazwę znanego portalu aukcyjnego, np. KupTeraz.pl, a KupTeraz.com

Na co powinniśmy zwracać uwagę?

1.Na dane kontaktowe sprzedawcy, czy posiada adres sklepu, nr telefonu, czy można do niego zadzwonić. Jeśli sprzedawca prosi o kontakt smsowy i on sam do nas oddzwania z numeru zastrzeżonego, powinno to wzbudzić nasz niepokój.

2. Na to jak długo sklep istnieje na rynku. Daje nam to możliwość sprawdzenie sprzedawcy.

3. Sprawdź na kilku portalach społecznościowych opinie o sprzedającym, nie sugeruj się tylko komentarzami umieszczonymi na jego stronie.

4. Sprawdź lub poproś o podanie nr aukcji, celem wejścia na zakupowany towar bez pośrednictwa sprzedającego. Jeżeli sprzedawca podaje Ci tylko link strony, znowu przekieruje Cię na swoją stronę (być może fałszywą).

– Są to tylko przykładowe metody oszustw, a pomysłowość przestępców jest coraz większa, dlatego zawsze przed skorzystaniem z atrakcyjnej oferty, zastanów się dwa razy – radzi aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy lubińskiej komendy.

Jeśli już padniemy ofiarą cyberprzestępstwa, powinniśmy złożyć zawiadomienie w najbliższej jednostce policji lub w prokuraturze. – Ze względu na możliwość utraty lub zniszczenia danych informatycznych zawiadomienie o popełnieniu tego typu przestępstwa, należy złożyć możliwie w jak najkrótszym czasie od momentu jego ujawnienia. Zwiększa to szanse organów ścigania na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy – radzi asp. sztab. Serafin.


POWIĄZANE ARTYKUŁY