Założenie własnej firmy

436

Kim chcę zostać, co chcę robić w przyszłości? Czy moja przyszłość to bycie przedsiębiorcą czy praca na etat. Samo założenie firmy nie daje pewności osiągnięcia sukcesu. Firma, która ma przynieść zysk musi się znaleźć na odpowiednim rynku, w odpowiednim czasie i zaoferować odpowiedni produkt. O tym jak spełnić te wymagania musimy pomyśleć już na starcie.

Jeżeli chcemy prowadzić własną firmę powinniśmy pamiętać, iż starannie przeprowadzony proces zakładania własnej firmy powinien zawierać następujące elementy:

– rozpoznanie własnych predyspozycji,
– pomysł na biznes, marketing,
– analiza rynku,
– oszacowanie nakładów (wydatki związane z założeniem firmy),
– opracowanie biznes planu – projektu interesu,
– rejestracja firmy,
– wybór formy prawnej,
– z jakich źródeł pozyskać fundusze.

Podstawowym aktem prawnym regulującym status prawny, uprawnienia i obowiązki przedsiębiorców w Polsce jest Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz.1807). Reguluje ona podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej oraz zadania organów administracji publicznej w tym zakresie.

Procedury zakładania indywidualnej działalności gospodarczej – 8 kroków

I krok Rejestracja działalności gospodarczej

Urząd Miasta lub Urząd Gminy – pierwszym krokiem rejestracji działalności gospodarczej jest prawidłowe wypełnienie wniosku CEIDG – 1 i złożenie go w dowolnym Urzędzie Gminy lub w Urzędzie Miasta w wydziale ewidencji działalności gospodarczej lub za pośrednictwem internetu.

Warto skorzystać ze wzorca i instrukcji wypełnienia, który znajduje się w na stronie internetowej Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej www.prod.ceidg.gov.pl

Wpis do rejestru jest bezpłatny.

Spółki handlowe osobowe i kapitałowe podlegają rejestracji w KRS. Wniosek o wpis do Rejestru składa się na urzędowym formularzu. Formularze są dostępne na stronie www.ms.gov.pl/krsprzewodnik.shtml . Uiszcza się tu opłatę sądową.

II krok Urząd Skarbowy

Urząd Skarbowy – pomimo, że złożenie wniosku CEIDG – 1 jest jednoznaczne z dokonaniem rejestracji w Urzędzie Skarbowym pozostaje nam obowiązek zgłoszenia naszej woli w kwestii podatku VAT. Z założenia nowe firmy są zwolnione z obowiązku bycia płatnikiem podatku VAT (nie dotyczy to niektórych rodzajów działalności gospodarczej), jednak wielu przedsiębiorców już na starcie dokonuje zgłoszenia siebie jako płatnika podatku VAT.

Pomimo wypełnienia i złożenia lub wysłania wniosku rejestracyjnego CEIDG – 1 przy okazji wizyty w Urzędzie Skarbowym należy złożyć na druku wewnętrznym (każdy Urząd ma swój krótki druczek) informację na temat wyboru formy opodatkowania i prowadzenia dokumentacji rachunkowej na dany rok.

Krajowa Informacja Podatkowa 0801 05 50 55

III krok Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych – na podstawie danych otrzymanych z wniosku CEIDG – 1 Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonuje zgłoszenia wykonywanej działalności gospodarczej od dnia wskazanego we wniosku.

IV krok Bank

V krok Pieczęć firmowa

VI krok Szyld

VII krok Terenowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

VIII krok Państwowy Inspektorat Pracy

Podmioty wspierające osoby planujące założenie firmy:

– Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości,
– Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – udostępnia m.in. bezpłatne szkolenia
– e-learningowe oraz sieć Punktów Konsultacyjnych Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
– Aniołowie biznesu – czyli prywatni inwestorzy finansujący
– Fundusze typu venture capital – instytucje działające podobnie jak aniołowie biznesu, lecz w sposób dużo bardziej sformalizowany,
– Fundusze pożyczkowe i fundusze poręczeń kredytowych,
– Rozmaite organizacje non-profit wspierające przedsiębiorczość,
– Urzędy pracy – osobom posiadającym status bezrobotnego mogą udzielić jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej
– Środki z PFRON- u dla osób niepełnosprawnych

Programy operacyjne Unii Europejskiej – informacje o możliwych do uzyskania dotacjach można uzyskać m.in. w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich (pełna lista dostępna na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl )

Ponadto w każdy trzeci czwartek miesiąca w Starostwie Powiatowym w Lubinie przy ulicy Kilińskiego 12 B, sala 22 można zaczerpnąć informacje w sprawie środków na działalność gospodarczą w Punkcie Konsultacyjnym Krajowego Systemu Usług.

Dodatkową pomoc można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie u doradcy zawodowego.

Własna firma to szansa na niezależność, możliwość realizacji własnych pomysłów i elastyczny czas pracy a sukces naszego przedsięwzięcia zależy od nas samych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY