Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie zakończył sześcioletnią realizację projektu systemowego „Aktywność miarą sukcesu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
Od 2009 r. ośrodek pozyskał ponad 1,6 mln zł z Unii Europejskiej na działania skierowane do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta. W tym okresie w przedsięwzięciu wzięło udział 263 lubinian.
Celem głównym projektu było zmniejszenie zjawiska wykluczenia społecznego poprzez aktywizację społeczną i zawodową oraz integrację ze środowiskiem lokalnym osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, nieaktywnych zawodowo lub bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Udział w działaniach projektowych umożliwił uczestnikom: nabycie lub zwiększenie kompetencji społecznych, podniesienie samooceny, poczucia własnej wartości oraz motywacji do zmian, podniesienie lub zmianę kwalifikacji zawodowych oraz wzrost szansy powrotu na rynek pracy, eliminację barier społecznych i budowanie przynależności do środowiska lokalnego, powrót do aktywnego życia społecznego i usamodzielnienie się.
W tym roku, w okresie od stycznia do sierpnia, zrealizowano ostatnią edycję projektu, którą ostatecznie ukończyło 28 beneficjentów. Proces rekrutacji objął 32 osoby, z czego cztery z różnych przyczyn, zostały skreślone z listy uczestników. Wszystkich objęto zindywidualizowanym i kompleksowym wsparciem dostosowanym do ich potrzeb, oczekiwań i predyspozycji.
Przeprowadzono: treningi kompetencji społecznych poznawczo-motywacyjne, warsztaty kompetencji życiowych i umiejętności społeczno-zawodowych, indywidualne i grupowe wsparcie doradcy zawodowego, indywidualne poradnictwo społeczno-psychologiczne, piknik integracyjny (dla uczestników i ich rodzin) w ramach działań o charakterze środowiskowym.
Kursy/szkolenia: ABC przedsiębiorczości, pierwsza pomoc przedmedyczna, specjalista do spraw marketingu i handlu, magazynier z obsługą wózków jezdniowych, opiekun osoby starszej i niepełnosprawnej, opiekun dziecięcy, kucharz, florysta, spawacz metodą MAG blach i rur spoiną pachwinową, masaż klasyczny i obsługa kasy fiskalnej.
Zrefundowano koszty opieki nad dziećmi, a ponadto pięciu rodzinom przydzielono pomoc opiekuna rodziny (asystenta). Wszyscy uczestnicy zostali objęci środowiskową pracą socjalną oraz wsparciem finansowym.
Niewątpliwie jednym z wielu sukcesów projektu jest fakt, że duża grupa osób usamodzielniła się, między innymi przez podjęcie pracy zawodowej.
Tylko w 2014 roku, z 28 osobowej grupy uczestników – 8 znalazło pracę, a pozostali zwiększyli swoją aktywność w dążeniu do jak największego usamodzielnienia się. Podczas sześcioletniej realizacji projektu zatrudnienie podjęło około 25 procent beneficjentów ostatecznych.
W Domu Opieki ,,Szarotka” w Lubinie odbyło się właśnie uroczyste podsumowanie ostatniej edycji projektu.Każdy z uczestników otrzymał certyfikat ukończenia projektu wraz z życzeniami wielu sukcesów i powodzenia w życiu osobistym i zawodowym. Dodatkowo osoby najbardziej zaangażowane nagrodzono pamiątkowymi upominkami.
Spotkanie zakończyło się projekcją prezentacji multimedialnej podsumowującej tegoroczną edycję. Była to okazja do wspomnień, zarówno dla uczestników, jak i realizatorów.