Zainteresowanie jest duże, będą kolejne części

2564

– Lubin jest pięknym miastem. Bardzo ważne jest, by wydawać takie publikacje i upamiętniać historię. Czekam na kolejne tomy, ja również mam w swoich zbiorach stare książki o zabytkach, którymi obiecałam się już podzielić z panem Piotrem – podkreśla Regina Kijewska, która jako jedna z wielu wzięła udział w spotkaniu z Piotrem Bierutą, autorem książki „Historyczna architektura ziemi lubińskiej. Cz. 1 – Miasto Lubin”.

Piotr Bieruta, autor książki „Historyczna architektura ziemi lubińskiej. Cz. 1 – Miasto Lubin”

Spotkanie zorganizowane przez Muzeum Historyczne w Lubinie adresowane jest do wszystkich miłośników historii i architektury. Ale nie tylko, co pokazała wczorajsza frekwencja.

– Jestem szalenie mile zaskoczony. Po pierwsze frekwencją, a po drugie – zainteresowaniem tematem. Goście spotkania zadawali mnóstwo interesujących i trafnych pytań, ta interakcja była niesłychanie żywa. I obustronnie wartościowa – mówi autor książki Piotr Bieruta.

Prezentowana wczoraj publikacja opowiada o zabytkach architektury Lubina. – Tych najbardziej charakterystycznych, które są powszechnie rozpoznawalne, jak: kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej, gmach Ratusza czy też średniowieczne fortyfikacje miejskie. W drugim tomie, który jest już przygotowywany, znajdą się informacje o obiektach mniej charakterystycznych oraz tych, które nie przetrwały do czasów obecnych. To m.in. gmach sądu, w miejscu którego wzniesiony został obecny dom towarowy – wylicza autor.

Jedną z uczestniczek spotkania była Regina Kijewska, obecnie mieszkanka Chróstnika, a wcześniej przez wieloletnia lubinianka.

– Kupiłam książkę kilka dni przed spotkaniem z obawy, że później może być niedostępna. Książka jest pięknie wydana, pozwala wrócić do wspomnień. Do Lubina z Wałbrzycha przyjechałam w 1971 roku, na zdjęciach w książce jest wiele budowli, które pamiętam z tamtych czasów. Pamiętam cmentarz, który znajdował się w miejscu obecnego parku przy izbie wytrzeźwień, młyn przy dworcu PKS, ruiny wzdłuż ulicy Wrocławskiej, gdzie kiedyś przyjmował stomatolog, ruiny w obecnym naszym pięknym, lubińskim zoo. Lubin w ogóle jest pięknym miastem. Bardzo ważne jest, by wydawać takie publikacje – podkreśla.

Książkę „Historyczna architektura ziemi lubińskiej. Cz. 1 – Miasto Lubin” można kupić w sklepie muzealnym w Ratuszu. Więcej na temat publikacji i jej kolejnych części pisaliśmy TUTAJ.

Fot. Tomasz Folta


POWIĄZANE ARTYKUŁY