Zagrają dla Orkiestry już dziś

1367

Choć do 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pozostały jeszcze dwa tygodnie, to niektórzy już teraz decydują się, by wesprzeć tę ogólnopolska akcję charytatywną. Przykładem jest Zielone Przedszkole w Lubinie, które zaprasza dziś na wyjątkowy kiermasz. Do nabycia będą wykonane własnoręcznie przez dzieci kule z pożywieniem dla ptaków oraz pyszne domowe wypieki autorstwa ich rodziców. Cały dochód ze sprzedaży zasili konto fundacji Jurka Owsiaka.

Od lewej: Joanna Krassowska i Joanna Szerel z Zielonego Przedszkola w Lubinie

Zielone Przedszkole w Lubinie już od lat bierze udział w rozmaitych akcjach charytatywnych. Nie inaczej jest w tym roku.

– Włączając się w 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zapraszam na kiermasz, który odbędzie się w piątek 14 stycznia od godz. 14 w naszych przedszkolach i żłobku. Do nabycia będą kule z nasionami wykonane przez dzieci oraz wypieki domowe przygotowane przez naszych wspaniałych rodziców. Oczywiście cała kwota, jaką uda nam się zebrać, trafi na konto Orkiestry – zachęca do udziału w kiermaszu Joanna Krassowska z Zielonego Przedszkola w Lubinie.

Wspomniane kule powstały podczas zajęć.

– Są to bardzo kreatywne i twórcze zajęcia, podczas których maluchy mają do czynienia z różnymi masami i strukturami. Mogą ich doświadczać swoimi zmysłami. Mam tu na myśli różnego rodzaju ciastoliny, farby puchnące, a wszystko z tworzyw spożywczych, czyli bezpiecznych – mówi Joanna Szerel z Zielonego Przedszkola w Lubinie.

– Tak powstał pomysł, żeby zrobić kule z ziaren, którymi można dokarmiać ptaki. Wszystko konsultowaliśmy z ornitologiem, pod którego kierunkiem dobieraliśmy odpowiednie ziarna. Wcześniej mieliśmy też zajęcia z dziećmi o ptakach zimujących w Polsce, więc jest to podparte szeroką wiedzą – dodaje.

Przypomnijmy, że finał jubileuszowej, bo 30. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zaplanowano na niedzielę 30 stycznia. W tym roku wolontariusze z całego świata kwestować będą na rzecz zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. To pierwszy finał dedykowany sprzętom związanym z najważniejszym zmysłem człowieka. Wśród zakupów, które Fundacja planuje dokonać z przeznaczeniem dla oddziałów i pododdziałów okulistyki dziecięcej, są się urządzenia do diagnostyki i wykonywania operacji. Jednym z nich ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenia siatkówczaka (najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci). Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej.  

Celem Finału jest również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji.


POWIĄZANE ARTYKUŁY