Choć do 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pozostały jeszcze dwa tygodnie, to niektórzy już teraz decydują się, by wesprzeć tę ogólnopolska akcję charytatywną. Przykładem jest Zielone Przedszkole w Lubinie, które zaprasza dziś na wyjątkowy kiermasz. Do nabycia będą wykonane własnoręcznie przez dzieci kule z pożywieniem dla ptaków oraz pyszne domowe wypieki autorstwa ich rodziców. Cały dochód ze sprzedaży zasili konto fundacji Jurka Owsiaka.
Zielone Przedszkole w Lubinie już od lat bierze udział w rozmaitych akcjach charytatywnych. Nie inaczej jest w tym roku.
– Włączając się w 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zapraszam na kiermasz, który odbędzie się w piątek 14 stycznia od godz. 14 w naszych przedszkolach i żłobku. Do nabycia będą kule z nasionami wykonane przez dzieci oraz wypieki domowe przygotowane przez naszych wspaniałych rodziców. Oczywiście cała kwota, jaką uda nam się zebrać, trafi na konto Orkiestry – zachęca do udziału w kiermaszu Joanna Krassowska z Zielonego Przedszkola w Lubinie.
Wspomniane kule powstały podczas zajęć.
– Są to bardzo kreatywne i twórcze zajęcia, podczas których maluchy mają do czynienia z różnymi masami i strukturami. Mogą ich doświadczać swoimi zmysłami. Mam tu na myśli różnego rodzaju ciastoliny, farby puchnące, a wszystko z tworzyw spożywczych, czyli bezpiecznych – mówi Joanna Szerel z Zielonego Przedszkola w Lubinie.
– Tak powstał pomysł, żeby zrobić kule z ziaren, którymi można dokarmiać ptaki. Wszystko konsultowaliśmy z ornitologiem, pod którego kierunkiem dobieraliśmy odpowiednie ziarna. Wcześniej mieliśmy też zajęcia z dziećmi o ptakach zimujących w Polsce, więc jest to podparte szeroką wiedzą – dodaje.
Przypomnijmy, że finał jubileuszowej, bo 30. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zaplanowano na niedzielę 30 stycznia. W tym roku wolontariusze z całego świata kwestować będą na rzecz zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. To pierwszy finał dedykowany sprzętom związanym z najważniejszym zmysłem człowieka. Wśród zakupów, które Fundacja planuje dokonać z przeznaczeniem dla oddziałów i pododdziałów okulistyki dziecięcej, są się urządzenia do diagnostyki i wykonywania operacji. Jednym z nich ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenia siatkówczaka (najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci). Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej.
Celem Finału jest również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji.