Zagłębie bez szans z Jagiellonią. Gol z rzutu rożnego

515

W spotkaniu 12. kolejki PKO Ekstraklasy piłkarze Zagłębia Lubin stanowili zaledwie tło dla dobrze dysponowanej Jagiellonii Białystok. O różnicy klas na boisku najlepiej świadczy sam wynik piątkowego spotkania 3:0 na korzyść gospodarzy z Podlasia. Bohaterem meczu okazał się Bartłomiej Wdowik, który zapisał na swoim koncie asystę i gola bezpośrednio z rzutu rożnego. Pojedynkowi przyglądał się selekcjoner reprezentacji Polski Michał Probierz.

Już na samym początku meczu miała miejsce kontrowersja sędziowska. Jarosław Kubicki upadł w polu karnym gości i sędzia Bartosz Frankowski odgwizdał rzut karny. Faulować miał zawodnik Zagłębia Aleks Ławniczak. Jednak po analizie VAR arbiter wycofał się z tej decyzji.

Gospodarze zdominowali przeciwnika. Po rzucie rożnym bliski trafienia był Nene, jednak piłka po jego uderzeniu minimalnie poszybowała nad poprzeczką. Dokładności nie zabrakło miejscowym przy kolejnym dośrodkowaniu, kiedy to celnym strzałem głową popisał się Mateusz Skrzypczak, zdobywając pierwszego gola w sezonie. Asystował Bartłomiej Wdowik.

Strata bramki nie wpłynęła mobilizująco na miedziowych, którzy w pierwszej połowie ani razu poważnie nie zagrozili bramkarzowi Jagi Zlatanowi Alomerovicowi. Z kolei podopieczni Adriana Siemieńca nie zamierzali zwalniać tempa. W 38. minucie byli o włos od podwyższenia wyniku, ale po silnym strzale Dominika Marczuka lewą nogą futbolówka odbiła się od słupka.

Co się odwlecze to nie uciecze… W 43. minucie VAR ponownie przywołał do monitora sędziego. Ostatecznie po długiej ocenie Bartosz Frankowski uznał, że Tomasz Makowski popchnął przeciwnika w polu karnym. Jedenastkę na gola zamienił Afimico Pululu.

Przyjezdni przebudzili się nieco po przerwie. Waldemar Fornalik dokonał dwóch zmian, a jego podopieczni wreszcie zaczęli prezentować się lepiej na murawie. Bliski bramki kontaktowej był w 54. minucie Tomasz Pieńko, ale minimalnie chybił. Swoje kolejne okazje mieli także zawodnicy z Podlasia. Jedną z nich w 66. minucie wykorzystał wspomniany wcześniej Wdowik, który zaskoczył golkipera Sokratisa Dioudisa bezpośrednim strzałem z rzutu rożnego. Obrońca Jagiellonii ustalił tym samym wynik spotkania.

Dzięki temu zwycięstwu Jagiellonia awansowała na pierwsze miejsce w tabeli. Zagłębie z dorobkiem 20 punktów w 12 meczach plasuje się na 6. pozycji.

Jagiellonia Białystok – KGHM Zagłębie Lubin 3:0 (2:0)
1:0 – Mateusz Skrzypczak 28′
2:0 – Afimico Pululu (k.) 44′
3:0 – Bartłomiej Wdowik 66′

Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerović – Michal Sacek (81′ Dusan Stojinović), Mateusz Skrzypczak, Adrian Dieguez, Bartłomiej Wdowik (87′ Alan Rybak)- Dominik Marczuk (68′ Tomasz Kupisz), Taras Romanczuk, Nene, Jose Naranjo (81′ Kristoffer Hansen) – Jarosław Kubicki (87′ Bojan Nastić) – Afimico Pululu.

KGHM Zagłębie Lubin: Sokratis Dioudis – Mateusz Grzybek, Bartosz Kopacz, Aleks Ławniczak, Mikkel Kirkeskov – Tomasz Makowski (46′ Marko Poletanović), Damian Dąbrowski – Kacper Chodyna (81′ Marek Mróz), Serhij Bułeca (46′ Tomasz Pieńko), Mateusz Wdowiak (90+2′ Arkadiusz Woźniak) – Juan Munoz (68′ Dawid Kurminowski).