Za nami jedno z ważniejszych zjawisk astronomicznych tego roku, a przynajmniej najbardziej widowiskowych, czyli częściowe zaćmienie Słońca. Było ono widoczne również z Lubina. Mamy dla Was zdjęcia.

Zaćmienie Słońca następuje wtedy, gdy Księżyc przysłania fragment albo całą tarczę Słońca i zdarza się na Ziemi co najmniej dwa razy w roku, ale nie więcej niż pięć. Nie oznacza to jednak, że jest widoczne za każdym razem z całej powierzchni naszej planety.

– Księżyc za każdym razem w nowiu rzuca cień w okolice Ziemi, ale nie zawsze w nią trafia – wyjaśnia dr Wojciech Kulczycki, astrofizyk pochodzący z Lubina.
Gdyby Księżyc miał idealnie kołową orbitę, był bliżej Ziemi i znajdował się w tej samej płaszczyźnie ekliptyki, to zaćmienia Słońca występowałyby podczas każdego nowiu. Jednak orbita Księżyca jest nachylona pod kątem ponad 5 stopni w stosunku do orbity Ziemi obiegającej Słońce, co sprawia, że zazwyczaj cień Księżyca mija Ziemię.

Częściowe zaćmienie Słońca, a więc takie, jak mieliśmy dzisiaj, jest widoczne zazwyczaj na bardzo dużym obszarze. Dzisiaj w żadnej części świata zaćmienie nie było całkowite. Największe było widać na Islandii – ponad 60-procentowe. Natomiast na przykład w Lubinie w szczycie zaćmienia zakryte było 10,51 proc. średnicy tarczy Słońca.
Całkowite zaćmienie Słońca to już dużo rzadsze zjawisko.
– Całkowite zaćmienie Słońca ostatnio najbliżej Polski można było zobaczyć w 1999 roku w Czechach – mówi dr Wojciech Kulczycki. – Następne całkowite zaćmienie będziemy mieli w przyszłym roku w sierpniu i będzie widoczne m.in. z Hiszpanii. Natomiast z Polski będzie wtedy widoczne silne częściowe zaćmienie – dodaje.
W Polsce najbliższe całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne dopiero 7 października 2135 roku.
Zaćmienie Słońca to niejedyne widowiskowe zjawisko, jakie można zobaczyć w tym roku „gołym okiem”, czyli dokładnie rzecz ujmując mogą je dostrzec zwykli ludzie bez pomocy profesjonalnych teleskopów.
– We wrześniu z Polski widoczne będzie zaćmienie Księżyca – potocznie nazywane „krwawym Księżycem” – mówi Kulczycki.
Kto z Was z zainteresowaniem spogląda w niebo? Kto widział dzisiejsze zaćmienie i udało mu się je sfotografować? Zachęcamy do udziału w naszym konkursie na Facebooku: