Zabytkowy most w Ścinawie znowu przejezdny

5180

Przez most w Ścinawie znowu można przejechać. To oznacza, że remont tej ponad 100-letniej przeprawy zbliża się do końca. Jeszcze przez kilka miesięcy będą tu prowadzone prace wykończeniowe.

Przez ostatni rok na drugą stronę Odry można było przejechać po moście tymczasowym, który postawiony został tuż obok zabytkowej przeprawy znajdującej się w ciągu drogi krajowej nr 36. Ponad 100-letni most został bowiem poddany remontowi.

– Zasadnicze prace remontowe zostały zakończone, dlatego możliwe jest już przełożenie ruchu na starą-nową przeprawę – informuje Magdalena Szumiata z wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Na obiekcie obowiązuje ruch wahadłowy, sterowany sygnalizacją świetlną, a poruszać się po nim mogą w tej chwili pojazdy o całkowitej dopuszczalnej masie do 15 ton. Docelowo, po zakończeniu wszystkich prac przywrócona zostanie pierwotna nośność obiektu do 20 ton – dodaje.

Fot. GDDKiA Wrocław

Prace wykończeniowe potrwają do końca sierpnia. Jednocześnie rozebrany zostanie most tymczasowy.

– Prace polegać będą na budowie docelowej sygnalizacji świetlnej oraz wykonywaniu prac wykończeniowych przy strażnicach. Prace te będą powodować okresowe dodatkowe utrudnienia w ruchu, przede wszystkim przy przywracaniu stanu pierwotnego skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 340 Wołów – Ścinawa – dodaje Szumiata.

Zasadniczy remont mostu w Ścinawie rozpoczął się w maju ubiegłego roku, po uruchomieniu tymczasowego mostu objazdowego. Rozebrano  nawierzchnię, betonową płytę pomostową oraz chodniki. Na całym obiekcie oraz na chodnikach ułożono nowe prefabrykowane płyty pomostowe wraz z nawierzchnią bitumiczną na jezdni oraz nawierzchnią żywiczną na chodnikach. Wyremontowano podpory mostu wraz ze strażnicami, zamontowano elementy odwodnienia oraz dylatacje modułowe i bitumiczne. Pomalowano konstrukcję stalową obiektu, a także wykonano naprawy balustrad stalowych z zachowaniem ich pierwotnego artystycznego charakteru.

Efektem remontu będzie też przywrócenie pierwotnej nośności mostu do 20 ton.

Wartość inwestycji to około 28 mln zł.

Ezoicreport this ad