Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą

32

Sezon rowerowy w pełni. Wielu mieszkańców naszego powiatu korzysta z pięknej pogody, wybierając się swoimi jednośladami na wycieczki rowerowe, bądź wykorzystują rower jako środek transportu. Jest to również czas, kiedy grasują złodzieje i wykorzystują każdą okazję, aby w szybki sposób pozbawić nas naszej własności. Chcąc zapobiec utracie roweru, warto go odpowiednio zabezpieczyć. Należy również unikać sytuacji, w której nasz jednoślad pozostawiony będzie, choćby na chwilę, bez odpowiedniej ochrony np. na klatce schodowej, przy sklepie czy w rejonie różnych instytucji.

Pamiętajmy, że to my sami w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za prawidłowe zabezpieczenie naszego mienia. W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy funkcjonariuszom, że zostawiła go na chwilę pod sklepem, szkołą, przed blokiem czy na klatce schodowej. Niezabezpieczone właściwie rowery giną nawet z terenu własnych posesji. Powiedzenie „okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza.

Aby ustrzec się od takich zdarzeń i w dużym stopniu ograniczyć ich ryzyko, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu swojego jednośladu.

Policja radzi:

  • Nie zostawiajmy naszych rowerów nawet na chwile bez nadzoru i właściwego zabezpieczenia. Uczulmy w tej kwestii również nasze pociechy, które pozostawiają swoje jednoślady pod budynkami szkół czy sklepów;
  • Stosujmy profesjonalne blokady. Pamiętajmy, że skuteczniejsze są dwa zabezpieczenia niż jedno. Im więcej czasu zajmie złodziejowi pokonanie naszych blokad, tym zmniejsza się ryzyko, że stracimy rower. Warto również pamiętać, że linka zabezpieczająca powinna trzymać ramę z kołem, a nie tylko koło.
  • Zostawiając nasz jednoślad na balkonie czy klatce schodowej przypnijmy go do elementów na stałe przytwierdzonych do ściany, ale przede wszystkich zastanówmy się, czy jest to rzeczywiście dobrze zabezpieczone miejsce;
  • zapiszmy numer ramy oraz inne numery nabite na rowerze, a także zróbmy zdjęcie. W przypadku kradzieży przekażmy te dane policjantom, które ułatwią odzyskanie jednośladów.
  • Warto zainwestować w profesjonalne zapięcia, z którymi złodziej nie poradzi sobie tak szybko, jak ze zwykłymi blokadami.

Źródło: KPP Lubin