Szachy, wazon, zamek lub figura anioła – glina daje wiele możliwości. W Młodzieżowym Domu Kultury świętowano dziś jubileusz pracowni ceramicznej, która nieprzerwanie istnieje już od 15 lat.
Stary piec, w którym nieustannie musiało się palić, zamontowany w piwnicy starego budynku MDK przy ulicy Odrodzenia – tak 15 lat temu wyglądała pracownia ceramiczna. O jej początkach opowiadała dziś Elżbieta Kochan, inicjatorka i założycielka.
– W 1992 powstał pomysł, kolejny rok trwały przygotowania – wspomina Elżbieta Kochan. – Pierwsza pracownia, jeszcze nie profesjonalna powstała w piwnicy. Pierwszą glinę przywieźliśmy ze Ścinawy. Mieliśmy do dyspozycji 10 stanowisk pracy i ponad 20 chętnych. Nie wiem jak sobie wtedy poradziliśmy, ale udało się – dodaje.
Po dziesięciu latach pracownia została wyposażona w nowy piec ceramiczny. Jej siedziba był już nowy budynek MDK przy ulicy Komisji Edukacji Narodowej. Z roku na rok na zajęcia zapisywało się też coraz więcej uczestników.
– Gmina daje nam wiele możliwości. W tym zabieganym świecie można na chwilę się wyciszyć, a poprzez swoje dzieło wyrazić siebie. Obserwuję też jak dzieci z zaburzeniami otwierają się poprzez zabawę z gliną, zajęcia budzą w nich potrzebę komunikowania się ze światem zewnętrznym – zachwala twórczyni pracowni.
Chętnych na zajęcia jest coraz więcej. W każdym roku szkolnym na warsztaty zapisuje się niemal dwa tysiące młodych ludzi. Jak podkreślają, te zajęcia pozwalają im oderwać się od rzeczywistości.
– Chodziłam na zajęcia jeszcze w starej pracowni, więc pomyślałam, że warto wrócić i w tym roku – mówi 17-letnia Natalia Walczak. – Dzięki temu choć na chwilę mogę oderwać się od nauki i biegu życia. – Ja dopiero zaczynam z ceramiką. Pochodzę z Bolesławca, miasta ceramiki, dlatego chciałam się dowiedzieć na jej temat czegoś więcej – dodaje Żaneta Urban. – Najtrudniejszy jest pomysł, początek, potem to już czysta zabawa i relaks.
Jutro w ramach obchodów 15-lecia pracowni ceramicznej o godzinie 10 odbędzie się też zaplanowana przez dyrektora MDK, Waldemara Doleckiego, konferencja naukowa pod hasłem „Edukacja nie tylko artystyczna”.