Za mundurem nie tylko panny sznurem

2942

– Przed nami dużo ćwiczeń, dużo poligonów, mam nadzieję, że będzie dobrze, bo swoją przyszłość chcę związać z policją – mówi Angelika Janus, uczennica pierwszej klasy mundurowej w 3 LO w Lubinie. Wczoraj wraz ze swoimi rówieśnikami złożyła rotę przysięgi, a tym samym stała się pełnoprawnym uczniem Zespołu Szkół nr 2 w Lubinie.

Taką uroczystość – uroczyste ślubowanie klas pierwszych dyrektor Artur Pastuch chciał zorganizować już w ubiegłym roku. Plany pokrzyżowała mu jednak pandemia. W tym roku się udało.

– To dla nas bardzo ważny dzień. Rotę przysięgi złożyło 224 uczniów, są to uczniowie branżowej szkoły pierwszego stopnia, Technikum nr 2 oraz klasy mundurowe 3 LO – wylicza dyrektor Artur Pastuch. – W tym roku nasza szkoła liczy 1150 uczniów, to kolejny rok dobrego naboru. Myślę, że uczniów przyciągają do nas ciekawe kierunki, po drugie trend, który powrócił, aby po zakończonej szkole mieć już zawód. Młodzi ludzie rozpoczynają tutaj najpiękniejszą przygodę swojego życia, tutaj wchodzą w dorosłość. Ich edukacja jest wyzwaniem dla wszystkich, dla mnie podstawą jest szacunek dla ucznia, bo nie ma szkoły bez ucznia oraz podejście pełne empatii, bo dziś młodzież ma coraz więcej problemów – podkreśla.

Najbardziej oblegane kierunki w ZS nr 2 to w tym roku technik logistyk oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej. – Mamy bardzo liczne klasy, wiele nawet 34-osobowych, co pokazuje, że wszystkie kierunki cieszą się dużym zainteresowaniem. Ten rok potwierdza też duże zainteresowanie klasą mundurową, to już jest czwarta klasa i widać, że młodzi są zainteresowani tą ciekawą przygodą z mundurówką – zauważa dyrektor Pastuch.

Właśnie ze względu na klasę mundurową szkoła nawiązała współpracę z 10. Brygadą Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Uczniowie wyjeżdżają systematycznie do Świętoszowa na zajęcia i poligony, gdzie doskonalą swoje umiejętności pod kątem fachowej kadry wojskowej. Poczet sztandarowy z tej brygady obecny był też podczas szkolnej uroczystości.

– Nasza współpraca polega przede wszystkim na szkoleniach w zakresie podstawowych wiadomości i unitarnej wiedzy, która przygotowuje do służby lub pracy w administracji w organach państwowych – informuje kapitan Sławomir Sikorski 10. Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. – Widzimy zaangażowanie młodzieży, jest ono na poziomie dobrym i bardzo dobrym. Ukończenie tej szkoły daje im przepustkę do szkoły wyższej wojskowej, np. do Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu lub bezpośrednio wstąpić do naszej brygady – zauważa.

A co młodych ludzi zachęca do wstąpienia do klasy wojskowej?

– Od około pół roku ciągnęło mnie do munduru, więc wybrałem klasę mundurową – mówi Przemek Pieniacki, uczeń klasy pierwszej mundurowej.

 – Po tych pierwszych tygodniach wiem już, że dokonałem dobrego wyboru, ta klasa spełnia moje oczekiwania. Czuję się bardzo dobrze w tej szkole. Na zajęciach wojskowych na razie uczymy się marszu i podstawowych komend, w przyszłości będziemy jeździć na poligony, gdzie będziemy pokonywać tory przeszkód, zaplanowane są też zajęcia z bronią – dodaje Bartosz Rewers z tej samej klasy.

Fot. SZAT; Zespół Szkół nr 2 w Lubinie