Z bezpłatnych badań i szczepień będą mogli skorzystać mieszkańcy całego powiatu lubińskiego. Wszystko dzięki nowej inicjatywie powiatu, czyli programowi ochrony zdrowia. – Chcieliśmy, aby znalazły się w nim takie badania i szczepienia, których nie refunduje NFZ, ani nikt za darmo nie przeprowadza na naszym terenie – dodaje wicestarosta Damian Stawikowski.
Program ma pięć podstawowych punktów, jednak jeśli się sprawdzi, a mieszkańcy będą z niego chętnie korzystać, to najprawdopodobniej zostanie rozszerzony o kolejne badania i szczepienia.
Na początek, już w październiku tego roku mieszkańcy powiatu lubińskiego będą mogli zaszczepić się przeciwko grypie. Oczywiście bezpłatnie. Program profilaktycznych szczepień przeznaczony jest dla osób powyżej 65. roku życia, ponieważ to właśnie one są szczególnie narażone na powikłania pogrypowe. Starostwo szacuje, że skorzysta z niego 7 tysięcy osób w całym powiecie lubińskim. – Program obejmuje lata 2014-2016. Przez ten czas, co roku szczepienia będą powtarzane i co roku będą mogły wziąć w nich udział te same osoby – wyjaśnia wicestarosta.
Wkrótce mają się też rozpocząć badania profilaktyczne wczesnego wykrywania raka prostaty u mężczyzn w wieku 50-65 lat. Jest to program wieloletni i ma objąć około 9 tysięcy mężczyzn z terenu naszego powiatu. Będą to nie tylko standardowe badania. Jeśli u kogoś pojawi się podejrzenie wystąpienia nowotworu, nie zostanie zostawiony samemu sobie, ale skierowany na badania specjalistyczne.
– Kolejny ważny punkt programu to szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, które w niektórych krajach, jak na przykład Anglia, są obowiązkowe, a u nas niestety jeszcze nie – mówi Damian Stawikowski. – Choć w Polsce trzeba za nie płacić, cieszą się one coraz większą popularnością, bo zabezpieczają przed zachorowaniem na raka szyjki macicy – dodaje.
Szczepieniami zostaną objęte dziewczynki z rocznika 2002, czyli uczące się obecnie w klasie szóstej podstawówki. Rozpoczną się one jeszcze w tym roku i potrwają również w 2015. Dziewczynki będą mogły się zaszczepić, jeśli rodzice wyrażą na to zgodę. Jeśli będzie zainteresowanie, program będzie kontynuowany w kolejnych latach.
Powiat zajmie się również wykrywaniem osteoporozy u kobiet w wieku 45-65 lat. Przez trzy najbliższe lata programem zostanie objętych około 10 tysięcy kobiet z powiatu lubińskiego.
Każda z osób, która zostanie zaszczepiona czy przebadana w ramach powiatowego programu ochrony zdrowia otrzyma również specjalną ulotkę, z której dowie się wszystkiego na temat konkretnej choroby czy szczepienia. – Chcemy nie tylko leczyć naszych mieszkańców, ale i edukować – dodaje wicestarosta Stawikowski.
Ostatnim punktem programu będzie właśnie edukacja. Uczniowie klas pierwszych wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w powiecie lubińskim przejdą szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. – Chcemy dotrzeć do wszystkich uczniów niezależnie, czy jest to szkoła powiatowa, gminna czy prywatna. Ponadto doposażymy szkoły w materiały edukacyjne oraz szkolne apteczki. Chcielibyśmy także, aby ten program zakończył się olimpiadą wiedzy – wyjaśnia Damian Stawikowski.
O dokładnych terminach każdego z badań czy szczepień mieszkańcy powiatu lubińskiego dowiedzą się z mediów oraz z plakatów i ulotek.
Program ochrony zdrowia powiatu lubińskiego był konsultowany przez tutejszych lekarzy i przychodnie. Sprawdzono w danych statystycznych GUS-u na co najczęściej chorują mieszkańcy powiatu lubińskiego i jakich świadczeń zdrowotnych oraz orad u nas brakuje. Program został również zaakceptowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznej. W sumie władze powiatu chcą na niego przeznaczyć 4 mln zł w latach 2014-2017.
http://youtu.be/zQN-CTO0R-4