Z Ukrainą w sercu

165

Już w najbliższą sobotę w lubińskim Centrum Kultury Muza wystąpi Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy z koncertem „Z Ukrainą w sercu”. Zespół tworzą wyłącznie mężczyźni, którzy śpiewają i grają na bandurach. To wyjątkowy fenomen dziedzictwa kulturowego narodu ukraińskiego.

Koncert grupy odbędzie się 9 kwietnia o godz. 11 w sali widowiskowej Muzy. Wstęp kosztuje 30 zł, dla przybyszów z Ukrainy jest bezpłatny.

Narodowy Zespół Bandurzystów Ukrainy imieniem GI Maiborod zachwyt publiczności na koncertach wzbudza precyzyjnym opracowaniem każdego utworu. Majestatyczny pouczający, dramatyczny, często smutny charakter kompozycji połączony jest z błyskotliwym humorem, elementami współczesnego fun show i kozacką charakteryzacją.

Początki zespołu, założonego z inicjatywy hetmana Pawła Skoropadskiego sięgają 1918 r. Założycielem i pierwszym liderem zespołu był Wasyl Jemets – utalentowany bandurzysta z obwodu charkowskiego. Zespół otrzymał nazwę Pierwszy Chór Kobzarski. W 1935 roku, po połączeniu ze słynną wówczas Połtawską Bandurą Band, grupa została przemianowana na Ukraińska Państwowa Kapela Bandura Band. Po zakończeniu II wojny światowej w kwietniu 1946 roku zespół wznowił działalność pod kierunkiem Ołeksandra Minkiwskiego. W 1983 r. grupa została laureatem Państwowej Nagrody Ukrainy im. Tarasa Szewczenki. W 1995 roku została nazwana imieniem Georgy Maiboroda, w 1997 otrzymała status „Narodowej”.

Przez 33 lata (1977-2010) zespołem kierował Ludowy Artysta Ukrainy Mykoła Hvozd. To era aktywnych poszukiwań twórczych i rozwoju zespołu do poziomu wiodącej grupy artystycznej, która godnie reprezentuje narodową muzykę i kulturę chóralną w Ukrainie i za granicą.

We wrześniu 2013 roku dyrektorem generalnym i artystycznym zespołu został mianowany słynny chórmistrz, dyrygent chóru, pedagog, Ludowy Artysta Ukrainy Jurij Kurach.

W ostatnich latach zespół często koncertował w miastach i wsiach obwodu donieckiego i ługańskiego. Występy zespołu podnoszą patriotycznego ducha żołnierzy, którzy obecnie walczą w obwodach donieckim i ługańskim, dają chwile spokojnego życia wojskowym i mieszkańcom obszarów frontowych, dodają pewności siebie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY