W październiku Centrum Kultury Muza zawsze opanowuje nauka. Dzieci i młodzież z lubińskich szkół w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki biorą udział w wykładach, pokazach i spotkaniach. Mimo pandemii, Muza postanowiła nie rezygnować w tym roku z wydarzenia i zaprasza wszystkich – nie tylko uczniów – na DKF w wydaniu zdalnym, czyli online.
Ten festiwal na Dolnym Śląsku odbywa się już po raz 23., a w Lubinie zagości po raz siódmy. W naszym mieście wydarzenie to zawsze cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Co roku w spotkaniach organizowanych w jego ramach bierze udział od 4 do 5 tysięcy osób. Podczas festiwalu młodzi mogą się dowiedzieć tego, czego nie dowiedzą się w szkole. Biorą udział w eksperymentach fizycznych i chemicznych, rozmawiają z ciekawymi ludźmi, po prostu poznają naukę w nietuzinkowy sposób.
W tym roku, ze względu na pandemię i wprowadzone ograniczenia, organizatorzy nie mogli tak jak do tej pory zaprosić młodych na spotkania twarzą w twarz w Muzie. Znaleziono jednak inny sposób – wszystkie wydarzenia odbędą się w sieci. We wrześniu w internecie odbyła się dolnośląska edycja, teraz na lubińskie wydanie DFN zaprasza Centrum Kultury Muza. Transmisje – niektóre na żywo – odbędą się na kanale YouTube Muzy jutro i pojutrze, 21 i 22 października (do obejrzenia TUTAJ).
W ramach festiwalu zaplanowano 14 wydarzeń. Będzie można między innymi posłuchać o Australii, dowiedzieć się, jak nie dać się nabić w butelkę, jak rozpoznać, że ktoś nas oszukuje, co to znaczy rosnąć, jak na drożdżach oraz o bakteriach w naszym otoczeniu. Będzie mowa również o zmyśle smaku oraz o savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych. Pełny program festiwalu publikujemy pod artykułem.
W internetowym wydaniu Dolnośląskiego Festiwalu Nauki może wziąć udział każdy. Nie ma ograniczeń wiekowych ani limitów miejsc, nie trzeba też nic płacić.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ckmuza.eu.
Program Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2020