POWIAT. 1336 absolwentów gimnazjów już wie, w której szkole i w jakiej klasie będzie kontynuować naukę od 1 września. Ponadgimnazjalne placówki w powiecie dziś ogłosiły wyniki naboru na przyszły rok szkolny.
Najwięcej pierwszoklasistów – 334 w sześciu oddziałach o różnych kierunkach -przyjęto do Technikum nr 1 przy Zespole Szkół nr 1w Lubinie. Wśród liceów drugi ogólniak liczbą 216 uczniów lekko przewyższa I LO (192 uczniów). W obu tych szkołach oraz w IV LO przy ul. Szpakowej zakwalifikowanych do przyjęcia pierwszoklasistów jest tylu, ile było zaplanowanych miejsc. Dwie osoby mają jeszcze szansę dostać się do pierwszej klasy w V LO przy ul. KEN.
Wyniki naboru pokazują również, jakie oddziały – z uwagi na nikłe zainteresowanie – od września nie powstaną. Chodzi o klasę technika teleinformatyka w Technikum nr 1, technika handlowca – w Technikum nr 2, technika elektroenergetyka transportu szynowego i technika cyfrowych procesów graficznych w Technikum nr 3 w Lubinie. Z kolei powstająca w tej placówce klasa, ucząca w zawodzie fototechnika będzie klasą integracyjną.
Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2 w Lubinie (przy ul. KEN) musi zrezygnować z uruchomienia oddziału o kierunku mechanik-monter maszyn i urządzeń (drugi rok z rzędu brak chętnych), zaś Technikum w Rudnej najprawdopodobniej z planowanych dwóch klas zawodowych utworzy jedną (11 zakwalifikowanych na 30 miejsc).
W sumie, do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w powiecie lubińskim przyjęto 1285 uczniów (w tym 89 do Salezjańskiego LO i 47 do Liceum Profilowanego). 51 absolwentów gimnazjów będzie kontynuować naukę w innym powiecie, a 44 osoby pozostały „bez przydziału”.
– To osoby, które na przykład wskazały w systemie elektronicznego naboru tylko jeden oddział w jednej szkole i nie dostały się z uwagi na małą liczbę uzyskanych punktów – mówi sekretarz starostwa Tymoteusz Myrda.
Na tych między innymi uczniów czekają w szkołach wolne miejsca:
* w Technikum w Rudnej – 11 miejsc w klasie technik agrobiznesu i 7 w klasie technik organizacji reklamy;
* Technikum nr 1 w Lubinie – 23 miejsca w klasach technik mechanik, technik elektronik, technik telekomunikacji i technik informatyk;
*Technikum nr 2 w Lubinie – 7 miejsc w klasie technik hotelarstwa i 6 w klasie technik obsługi turystycznej;
*Technikum nr 3 w Lubinie – 6 miejsc w klasie technik budownictwa, 7 – w technik pojazdów samochodowych i technik elektryk;
*Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Rudnej – 6 miejsc w klasie wielozawodowej;
*Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 w Lubinie – 4 miejsca w klasie wielozawodowej;
*Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2 w Lubinie – 2 miejsca w klasie elektryk, 1 w klasie elektromechanik i technolog robót wykończeniowych w budownictwie, 5 w klasie mechanik pojazdów samochodowych i 8 miejsc w klasie wielozawodowej.
– Niezakwalifikowani do żadnej ze szkół uczniowie mogą wziąć udział w drugim naborze, który będzie trwać od 6 do 13 lipca – mówi Tymoteusz Myrda.