– To świetny pomysł – zachwalają e-dziennik rodzice uczniów z Gimnazjum nr 1 w Lubinie. Placówka, w której uczą się ich dzieci, od października korzystać będzie tylko z wersji elektronicznej spisu ocen. Tradycyjny, papierowy dziennik trafi do kosza na śmieci.
– To pierwsza szkoła, która ma pełną wersję oprogramowania e-dziennika – informuje Ryszard Zubko, naczelnik wydziału oświaty urzędu miejskiego w Lubinie.
Przez cały ubiegły rok nauczyciele, uczniowie i rodzice z Gimnazjum nr 1 testowali i poznawali e-dziennik. W tym czasie w placówce równolegle funkcjonował dziennik tradycyjny. Nauczyciele wpisywali więc oceny do obu. – Na początku, ze strony nauczycieli, był opór. Obawiali się zmian, ale szybko się przekonali do e-dziennika i stwierdzili, że jest pomocny – mówi Ryszard Zubko.
Rodziców, inaczej niż nauczycieli, nie trzeba było przekonywać. – Mamy wgląd w oceny, kontakt z wychowawcą, możemy wysyłać maile do nauczycieli… – wylicza pozytywy e-dziennika Grażyna Kuczyńska, mama Marcina, który uczy się w drugiej klasie Gimnazjum nr 1. – W klasie mojego dziecka wszyscy rodzice zdecydowali się zapłacić 20 złotych i korzystać z elektronicznej wersji dziennika. 20 złotych na rok to przecież bardzo niewiele.
Tyle kosztuje bowiem wgląd przez internet do ocen dzieci. Każdy z rodziców, oczywiście jeśli chciał, dostał login i hasło, za pomocą którego może na specjalnej stronie sprawdzić, jak aktualnie radzi sobie jego pociecha w szkole. Wystarczy, że posiada komputer z dostępem do internetu, nie potrzebuje żadnego dodatkowego oprogramowania. Gdy zaloguje się na odpowiedniej stronie, znajdzie oceny swojego dziecka oraz ewentualne notatki od nauczycieli. Może kontrolować konto dziecka o każdej porze.
W tym roku, jak mówi naczelnik Ryszard Zubko, nastąpił przełom.
– Ministerstwo edukacji pozwoliło od tego roku szkołom, jeśli prowadzą e-dziennik, zrezygnować z wersji tradycyjnej dziennika – dodaje Zubko.
Wciągu najbliższych dwóch lat e-dziennik wprowadzony zostanie do każdej szkoły podstawowej i gimnazjalnej w Lubinie. Obecnie testy prowadzone są w Gimnazjum nr 4. Potem systematycznie elektroniczny spis ocen trafi do kolejnych szkół. W ciągu dwóch lat w tych szkołach znikną tradycyjne dzienniki.