Wystawy w Parku Leśnym zwiedzisz z przewodnikiem

1807

Wystawy w Parku Leśnym, przygotowane przez Muzeum Historyczne, można teraz zwiedzać z przewodnikiem. Po ekspozycjach poświęconych historii Wielkiej Wojny, Bitwy o Anglię, drugiej wojny światowej i okupacji sowieckiej przewodnik oprowadzi lubinian dwa razy dziennie w godzinach od 10.00 do 18.00.

Park Leśny liczący 27 ha to idealne miejsce do opowiadania o historii. Znajdują się tutaj bowiem pozostałości niemieckiej strzelnicy artyleryjskiej sprzed prawie stu lat oraz poradzieckie bunkry przeciwpancerne. Zespół murowanych i ziemnych budowli niegdyś służył wojskowym ćwiczeniom. Budowle strzelnicy pochodzące z lat 30. XX wieku przetrwały do czasów obecnych w stanie i skali rzadkim dla tego typu militarnych obiektów. Po drugiej wojnie światowej teren przejęła Armia Czerwona, która urządziła tu poligon. Wojsko radzieckie stacjonujące w Lubinie do połowy lat 60. XX wieku wybudowało cztery bunkry, które tak jak cała parkowa przestrzeń o militarnej przeszłości zostały zaadaptowane na potrzeby Muzeum Historycznego jako miejsce wystaw stałych („Wielka Wojna” i „Okupacja Sowiecka”) oraz czasowych („Bitwa o Anglię”, „W obcych mundurach”).

Ścieżka edukacyjna „Wielka Wojna” to jedyna w Polsce (docelowo licząca 1600 metrów) replika okopów z pierwszowojennych frontów, która kilka razy w roku staje się areną widowisk z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Zwiedzający mogą się przekonać, jak wyglądało życie w okopach wojsk francuskich, angielskich, niemieckich i rosyjskich. W wyłożonych drewnianymi palami, falistą blachą lub wikliną okopach żołnierze walczący na frontach I wojny światowej spędzali wiele miesięcy. Przejście przez frontowe zaplecze zaczyna się od punktu poboru do legionów polskich, dalej można zobaczyć część ćwiczebną, kuchnię, kuźnię i kaplicę polową, kwaterę oficera, a przede wszystkim kwatery zwykłych żołnierzy. Jest też szpital polowy. Całości dopełniają wagony i kontenery, w których znajduje się dalsza część ekspozycji poświęconej walkom z lat 1914–1918.

W czterech ukrytych w zaroślach poradzieckich bunkrach zaadaptowanych na sale wystawiennicze znajduje się multimedialna ekspozycja pt. „Okupacja sowiecka”. Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. umundurowanie radzieckich formacji wojskowych, broń, materiały multimedialne dotyczące m.in. zbrodni w Katyniu czy masowej deportacji Polaków na Sybir. Każdy z bunkrów zawiera inną część wystawy: „Sowieckie piekło” opowiada o napaści Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku i wywózce Polaków na Sybir i w głąb ZSRR, „Zbrodnia katyńska” poświęcona jest naszym rodakom, którzy trafili do niewoli sowieckiej i zbrodni wojennej dokonanej przez NKWD na trzech tysiącach polskich oficerów. W kolejnych dwóch bunkrach przedstawiających okupację sowiecką Polski w latach 1945–1993 można m.in. obejrzeć mundury różnych formacji wojskowych Armii Czerwonej oraz sprzęt wykorzystywany przez radzieckie lotnictwo wojskowe.

W tym roku przypada 80. rocznica bitwy o Anglię, w której istotną rolę odegrali polscy piloci. To pierwsza w historii tak wielka bitwa rozegrana wyłącznie w przestworzach. Brało w niej udział 145 polskich pilotów (większość służyła w brytyjskich dywizjonach), spośród których 28 zginęło. To im poświęcona jest wystawa „Za wolność waszą i tylko waszą”. Przedstawia niezwykłe historie polskich asów przestworzy i ich alianckich przyjaciół. Pomaga prześledzić przebieg kampanii wrześniowej z perspektywy Polskich Sił Powietrznych, następnie pokazuje przedzieranie się polskich pilotów przez Rumunię do Francji, a potem do Wielkiej Brytanii, wreszcie samą bitwę o Anglię. Odwiedzający wystawę dowiedzą się, w jakich warunkach żyli polscy i angielscy lotnicy, zobaczą modele samolotów biorących udział w walce o wolność Anglii, a w efekcie całej Europy. Prawdziwą gratką jest replika samolotu Hawker Hurricane – takiego, jakim latali Polacy służący w Dywizjonach 302 i 303, a także w winnych formacjach RAF.

Za ścieżką edukacyjną „Wielka Wojna” znajduje się gościnna wystawa zatytułowana „W obcych mundurach. Polacy – jeńcy I wojny światowej”, wypożyczona z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Przedstawia ona losy polskich żołnierzy i cywilów, którzy trafili do niewoli w czasie Wielkiej Wojny i przebywali w obozach jenieckich w różnych częściach Europy.

Wystawy można oglądać codziennie indywidualnie od godz. 10.00 do 18.00 lub z przewodnikiem o następujących godzinach:
10.00 – Wielka Wojna,
11.00 – Bitwa o Anglię,
12.00 – Okupacja Sowiecka,
13.45 – Wielka Wojna,
14.45 – Bitwa o Anglię,
15.45 – Okupacja Sowiecka.

Grupy zwiedzające wystawy z przewodnikami mogą liczyć maksymalnie 20 osób. Zwiedzający powinni mieć maseczki i zachować bezpieczny dystans. Prosimy chętnych o do zwiedzania wystaw z przewodnikiem o zgłaszanie się telefoniczne pod numerem: 731 123 733.

Miejsce zbiórki: plac pomiędzy piaskownicą, obeliskiem i wejściem na wystawę „Wielka Wojna”.

Park Leśny jest też przestrzenią, w której edukacja i pamięć o historii łączą się z aktywnym wypoczynkiem i rekreacją. Oferta przygotowana przez Muzeum Historyczne jest skierowana do ludzi w każdym wieku – od najmłodszych po seniorów. Do dyspozycji mieszkańców i przyjezdnych są takie atrakcje, jak interaktywna piaskownica, balance park (konstrukcja linowa dla młodszych dzieci), krokodyl (konstrukcja w kształcie wielkiego gada, ze ściankami wspinaczkowymi, zjeżdżalniami, punktami obserwacyjnymi i innymi przyrządami), a także park linowy z dwiema trasami. To łącznie 24 przęsła zawieszone pomiędzy drzewami, każde z nich zawiera inny rodzaj przeszkód. Park Linowy czynny jest od poniedziałku do czwartku w godz. 11.00 – 19.00 oraz w piątek, sobotę i niedzielę w godz. 12.00 – 20.00. Ostatnie wejście 15 minut przed zamknięciem, czyli odpowiednio o godz. 18.45 i 19.45. Dzieci do 12. roku życia muszą być pod pieką dorosłych.

Wstęp do parku i zwiedzanie wystaw jest bezpłatne.

Źródło: materiały Muzeum Historycznego w Lubinie


POWIĄZANE ARTYKUŁY