Wyprawka szkolna – wkrótce rusza nabór wniosków

54

Po raz kolejny rodzice dostaną 300 zł w ramach „wyprawki szkolnej”. Już od 1 lipca można będzie składać wnioski o wypłatę pieniędzy z programu Dobry Start. Dodatek przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność, to do ukończenia 24 lat. W ubiegłym roku taką wyprawkę otrzymało 13,3 tys. dzieci z powiatu lubińskiego.

Fot. Pexels

Rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody i sytuację zawodową – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych.

W 2025 roku ZUS w całej Polsce wypłacił wyprawki dla ponad 4,7 mln dzieci w łącznej kwocie przekraczającej 1,4 mld zł. Na Dolnym Śląsku było to ponad 358 tys. dzieci, a łączna kwota przekroczyła 103 mln zł. W tym na terenie należącym do wrocławskiego oddziału ZUS wypłacono wyprawki dla 77 tys. dzieci, na terenie należącym do wałbrzyskiego oddziału ZUS – dla 10,7 tys., a na terenie należącym do legnickiego oddziału – dla 11,9 tys. dzieci. W powiecie lubińskim w ubiegłym roku wyprawki otrzymało 13,3 tys. uczniów.

Fot. Pexels

– Wyprawkę rodzice dostają raz w roku na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Nie można go otrzymać na dzieci, które uczą się w tzw. zerówkach, ani na studentów – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka wyjaśnia, że wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego.

– Podobnie jak w ubiegłych latach, wyprawka to 300 zł na każde dziecko – dodaje Kowalska-Matis i przypomina, że, jak co roku wnioski na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od 1 lipca do końca listopada. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września.

fot. Pexels

Wniosek o świadczenie z programu Dobry Start można złożyć tylko elektronicznie – przez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Warto sprawdzić, czy poprawnie podaliśmy PESEL dziecka, nazwę i adres szkoły oraz aktualny numer konta.

Zawiadomienia, które dotyczą świadczeń będą przekazywane elektronicznie. Informację o przyznaniu wsparcia będzie można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS – również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Na PUE ZUS znajdzie się także cała korespondencja w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Pieniądze będą wypłacane wyłącznie na wskazany rachunek bankowy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY