Wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron – co powinno się w nim znaleźć?

277

Zdarzają się sytuacje, w których stosowane jest wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron. Zdarza się tak, gdy pracodawca nie jest zadowolony z pracy zatrudnionego, a ten również nie wykazuje zainteresowania dalszą współpracą. Najczęściej jednak dochodzi do wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron w momencie, gdy pracownik chce zmienić pracę przed ustaniem stosunku pracy i skrócić obowiązujący okres wypowiedzenia. Zobacz, co powinno znaleźć się na wypowiedzeniu umowy za porozumieniem stron.

Wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron – co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron? 

Wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron to jeden ze sposobów na rozwiązanie umowy o pracę, określony w artykule 30 Kodeksu Pracy. Jest to forma umowy zawieranej między pracodawcą a pracownikiem, która określa porozumienie obu stron celem zakończenia trwającego stosunku pracy. Zazwyczaj z prośba o jej zastosowanie wychodzi pracownik, który zamierza zmienić pracę. Załóżmy, że według okresu wypowiedzenia, pracownik powinien wykonywać swoje obowiązki jeszcze przez miesiąc od momentu złożenia wypowiedzenia. Chciałby jednak wcześniej zacząć pracę w nowej firmie. Wtedy pracodawca może przystać na skrócenie okresu wypowiedzenia, a następnie stosunek pracy ustanie według wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron. By wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron weszło w życie musi zostać spisane w dokumencie i podpisane zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. Z założenia więc obie strony muszę zgadzać się co do ustania stosunku pracy. 

Jak przygotować wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron? 

Jakie elementy powinno zawierać pismo o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron? W dokumencie przede wszystkim musi zostać wpisana nazwa pracodawcy oraz dane osobowe pracownika wraz ze stanowiskiem, na którym pracuje. Należy wpisać dane na temat obecnej umowy, która ma zostać rozwiązana. Wystarczy tytuł umowy np. umowa na czas określony etc. oraz data jej rozpoczęcia. Następnie w treści dokumentu należy wpisać oświadczenie o porozumieniu stron, czyli tak naprawdę cel zawarcia umowy oraz opis warunków, według których nastąpi zwolnienie z pracy za porozumieniem obu stron. W przygotowywanym dokumencie trzeba uwzględnić też datę końcową, według której nastąpi rozwiązanie umowy o pracę i ustanie stosunku pracy. Warto wpisać także powód rozwiązania umowy. Może okazać się to zasadne w przypadku, gdy pracownik przeprowadza się i nie ma nowej pracy, a będzie chciał zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Jeśli wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron następuje w wyniku likwidacji stanowiska lub zwolnień grupowych, również taką informację warto wpisać na dokumencie.  

Gdzie znaleźć wzór wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron?

W Internecie znajdziemy wiele przykładów i darmowych wzorów do uzupełnienia lub przekształcenia na własne potrzeby po to, by złożyć pracodawcy wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron. Dokument składamy po uprzedniej rozmowie z pracodawcą lub przełożonym, zazwyczaj do działu kadr lub bezpośrednio do osoby decyzyjnej, jeśli jest to małe przedsiębiorstwo. Dowiedz się więcej na temat okresu wypowiedzenia – „Jaki okres wypowiedzenia przy umowie o pracę?”

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY