– Wygraliśmy bitwę, ale nie wygraliśmy wojny – stwierdził poseł Piotr Cybulski, gratulując mieszkańcom regionu udanego referendum w sprawie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Parlamentarzysta zwołał dziś konferencję prasową, aby przez media złożyć gratulacje, ale i zaapelować do samorządowców, żeby zainteresowali się zmianami w ustawie o gospodarce nieruchomościami.
– To referendum jest jednym z niewielu w Polsce o tak wysokiej frekwencji – zauważa poseł Prawa i Sprawiedliwości. – Większość takich głosowań się nie udaje, ponieważ ludzie nie chcą wziąć w nich udziału. Tym razem było inaczej.
Według Cybulskiego referendum, które w ostatnią niedzielę odbyło się w sześciu gminach naszego regionu, w tym także w lubińskiej, jest wiążące. – Rząd będzie musiał wziąć pod uwagę to referendum – dodaje. – Zmusza go do tego ustawa o konsultacjach społecznych w sprawie ochrony środowiska. Są jednak i inne ustawy, które niestety mogą być bardzo niekorzystne dla mieszkańców naszego regionu.
Piotr Cybulski ma na myśli dwa artykuły z ustawy o gospodarce nieruchomościami, które ostatnio przegłosował Sejm i właśnie trafiły do Senatu. Mówią one o tym, że jeżeli przedsiębiorca ma koncesję na wydobycie, władze samorządowe obligatoryjnie muszą uwzględnić go w planie zagospodarowania przestrzennego. – Przedsiębiorca będzie mógł dzięki temu doprowadzić do wywłaszczenia mieszkańców znajdujących się nad złożem – wyjaśnia Cybulski. – Jeżeli przedsiębiorcy nie uda się wciągu dwóch miesięcy dogadać z mieszkańcami, starosta będzie musiał wydać wniosek o wywłaszczeniu z klauzulą natychmiastowej wykonalności. Dlatego apeluję do samorządowców, aby zainteresowali się ustawą o gospodarce nieruchomościami i namówili posłów ze swoich okręgów, aby przeciwstawili się tym zapisom, które umożliwiają wysiedlenie tysięcy ludzi.
Podobno wystarczy wprowadzić do ustawy drobne poprawki, aby dotyczyła ona nie tysięcy ludzi, ale pojedynczych przypadków.