Zapraszamy na niezwykły wieczór z muzyką dawną – koncert organowy Narodowej Orkiestry Dętej, zatytułowany „Z głębi barokowej duszy”, podczas którego na organach zagra Hanna Dys. Artystka zabierze słuchaczy w podróż przez pełne ekspresji i duchowości dzieła największych kompozytorów epoki baroku.
W programie znajdą się utwory mistrzów północnoniemieckiej szkoły organowej, takich jak Franz Tunder, Dietrich Buxtehude, Johann Adam Reinken, Matthias Weckmann, Johann Jakob Froberger, Georg Muffat, oraz oczywiście niezrównanego Johanna Sebastiana Bacha. Koncert zamknie monumentalne Preludium i fuga G-dur BWV 541 – jedna z najwspanialszych kompozycji organowych Bacha.
WSTĘP WOLNY
Program koncertu:
– Johann Sebastian Bach – Komm, Gott Schöpfer, heiliger Geist BWV 667
– Franz Tunder – Canzona
– Dietrich Buxtehude – Prelude in g BuxWV 149
– Dietrich Buxtehude – Komm heiliger Geist BuxWV 199
– Johann Adam Reinken – Fuga in g
– Matthias Weckmann – Fantasia ex D
– Johann Jakob Froberger – Toccata FbWV 102
– Georg Muffat – Toccata duodecima et ultima
– Johann Sebastian Bach – Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662
– Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga G-dur BWV 541
Hanna Dys – wybitna organistka, pedagog i animatorka życia muzycznego. Profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, dyrektor Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu oraz inicjatorka wielu projektów kulturalnych. Absolwentka akademii muzycznych w Gdańsku i Hamburgu, stypendystka prestiżowych programów artystycznych, laureatka konkursu „Muzyczne Orły 2020”, odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (2025) oraz wyróżniona odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Artystka występuje na renomowanych festiwalach w kraju i za granicą, z pasją promując polską muzykę organową. Jej dorobek fonograficzny obejmuje nagrania solowe i kameralne, w tym dzieła Mieczysława Surzyńskiego, Feliksa Nowowiejskiego czy Daniela Magnusa Gronaua. Pedagog, mentor i jurorka, z oddaniem dzieli się swoją wiedzą z młodymi muzykami.
„Z głębi barokowej duszy” to propozycja nie tylko dla koneserów muzyki dawnej, ale i dla tych, którzy pragną na nowo odkryć siłę duchowej ekspresji baroku.