Wycofują się z budowy schroniska

13

O tej inwestycji mówi się już od kilku lat. Dziś nie wiadomo czy w ogóle dojdzie do skutku. – Jest za mało chętnych, a całość jest za droga, by gmina Lubin sama sfinansowała budowę schroniska – przyznaje rzecznik gminy Lubin, Janusz Łucki.

Mowa o budowie schroniska dla bezpańskich zwierząt, które zgodnie z zapewnieniami kilkunastu samorządów, w tym gminy wiejskiej Lubin, miało powstać w lutym tego roku. Jednak najprawdopodobniej tak się nie stanie, bo – jak tłumaczy Janusz Łucki – gmina nie ma pieniędzy. Ponadto z przedsięwzięcia wycofało się kilka samorządów.

– Budowa Regionalnego Schroniska dla Zwierząt w Szklarach Górnych wiąże się z ogromnymi kosztami. Próbujemy pozyskać środki zewnętrzne, jednak póki co bezskutecznie – przyznaje rzecznik. Obiekt ma bowiem powstać na terenie byłego szybu górniczego. Według Łuckiego, samo zabezpieczenie miejsca przed szkodami górniczymi pochłonęłoby ponad trzy miliony zł.

Ponadto dziś pod projektem podpisuje się już nie piętnaście, a osiem samorządów. – To znacznie zmniejszyło budżet, którym moglibyśmy dysponować. Przecież gmina sama nie wybuduje tego schroniska – dodaje rzecznik.

Okoliczne samorządy już od dawna widziały potrzebę wybudowania schroniska, które pomieściłoby 400 porzuconych zwierząt. Najbliższe tego typu obiekty znajdują się kilkadziesiąt kilometrów od Lubina i bardzo często są przepełnione.


POWIĄZANE ARTYKUŁY