Wybudują ścieżkę, połączą gminy

6003

Ruszyła długo oczekiwana inwestycja. Jeszcze w tym roku powstanie 9 kilometrów ścieżki rowerowej pomiędzy Ścinawą i Prochowicami. Docelowo trasa ta ma połączyć obie gminy i być ciekawą ofertą turystyczną dla mieszkańców.

Podpisana jeszcze w grudniu ubiegłego roku umowa zakłada budowę asfaltowej ścieżki rowerowej o szerokości 3 metrów oraz łącznej długości około 9 kilometrów na odcinku Wielowieś-Ścinawa wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Postępowanie wygrało Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego z Głogowa, które w styczniu rozpoczęło prace. Obecnie wykonawca wyrównuje trasę i przygotowuje teren pod warstwę asfaltową na pierwszym odcinku, tj.: od nieczynnego przejazdu kolejowego przy drodze na Ręszów do skrzyżowania dawnego torowiska z drogą przed miejscowością Sitno.

Budowa ma się zakończyć jesienią. Inwestycja będzie kosztowała 4,4 mln zł, gmina Ścinawa realizuje to przedsięwzięcie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Rzeczpospolita Samorządna.

Ścieżkę rowerową z drugiej strony będą też budować Prochowice. Dzięki temu – po połączeniu obu tras – mieszkańcy obu gmin otrzymają ciekawą ofertę turystyczną. Ścieżka od Prochowic do Ścinawy ma mieć 5,5 km, właśnie rozpoczęto tam prace projektowe. Oba samorządy chcą też podpisać porozumienie w sprawie tej turystycznej i proekologicznej inwestycji.

Przypomnijmy, że pod koniec 2018 roku do użytku została oddana pierwsza część ścieżki rowerowej w ciągu przebudowanej ulicy Legnickiej, wydłużona do nieczynnego przejazdu kolejowego na drodze w kierunku Ręszowa. Łącznie w pasie powiatówki wybudowano wówczas około 2 kilometrów oświetlonej trasy dla cyklistów. W tym roku, do dyspozycji miłośników jednośladów, będzie koleje 9 kilometrów ścieżki rowerowej.

– Rozwijając cały projekt współpracujemy z burmistrz Alicją Sielicką. Prochowice widzą potencjał tego przedsięwzięcia – wyjaśnia burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – Oprócz połączenia naszych dwóch miast ekologiczną i naprawdę malowniczą trasą, docelowo myślimy również o dotarciu z Prochowic do Rogowa Legnickiego i przez most na Odrze do samego Lubiąża po drugiej stronie rzeki, a więc do niezwykłej atrakcji, jaką jest znajdujący się tam pocysterski klasztor. Chcemy powiązać drogę rowerową z ofertą żeglowania po Odrze, co w przyszłości ma stanowić atrakcyjną ofertę turystyki weekendowej. W nasze plany włączył się także samorząd Wołowa i burmistrz Dariusz Chmura, wszyscy współpracujemy przy realizacji tego przedsięwzięcia w ramach Stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna – dodaje.

Źródło: Zygmunt Kogut.nowa.scinawa.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY