Wybory prezydenckie. Jak i gdzie głosować w Lubinie?

1182

Zaledwie 26 dni pozostało do wyborów prezydenckich, zaplanowanych na 18 maja. Nim pójdziemy do urn, warto sprawdzić na kogo możemy oddać swój głos, czy możemy zagłosować w innym miejscu oraz jakie zasady będą obowiązywać w lokalach wyborczych.

Polacy będą mieli spory wybór. Prezydentem RP na kolejną kadencję chciałoby zostać aż 13 kandydatów: Artur Bartoszewicz (51 lat, nauczyciel akademicki) , Magdalena Biejat (43 lata, senatorka), Grzegorz Braun (58 lat, europoseł, Konfederacja Korony Polskiej), Szymon Hołownia (48 lat, marszałek Sejmu, Polska 20250 Szymona Hołowni), Marek Jakubiak (66 lat, polityk, Federacja dla Rzeczpospolitej), Maciej Maciak (54 lata, dziennikarz), Sławomir Mentzen (38 lat, doradca podatkowy, Konfederacja Wolność i Niepodległość), Karol Nawrocki (42 lata, wyższy urzędnik państwowy), Joanna Senyszyn (76 lat, dziennikarz), Krzysztof Stanowski (42 lata, dziennikarz), Rafał Trzaskowski (53 lata, pracownik samorządowy, Platforma Obywatelska RP), Marek Woch (46 lat, prawnik, Bezpartyjni Samorządowcy – Łączy nas Polska) i Adrian Zandberg (45 lat, poseł, Razem).

Głosowanie odbędzie się 18 maja. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00. Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów, którego nazwisko znajduje się na karcie do głosowania, przez postawienie w kratce z lewej strony obok jego nazwiska znaku „x”.

Za nieważny uznaje się głos: oddany na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak „×” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata bądź oddany na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku „×” przy żadnym z nazwisk kandydatów.

Głosować będą mogli Polacy, posiadający czynne prawo wyborcze (najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 18 lat).

W Lubinie głosować będziemy w 51 obwodach. Nim wybierzemy się do urn, warto sprawdzić, gdzie zostaliśmy przydzieleni. Pełną listę obwodów można znaleźć TUTAJ.

Jeśli ktoś z lubinian chciałby zagłosować w innym miejscu, ma jeszcze czas, by dopełnić formalności. Ostateczny termin na zmianę upływa 15 maja. Wniosek o zmianę miejsca głosowania można zrobić na dwa sposoby: złożyć wniosek we właściwym nam urzędzie bądź elektronicznie.

Wypełniony wniosek o zmianę miejsca głosowania w formie papierowej (do pobrania TUTAJ) można złożyć w pokoju nr 21 – parter budynku Urzędu Miejskiego w Lubinie – od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Informacje telefoniczne w tej sprawie – (76) 307 05 62, (76) 307 05 68, (76) 307 05 72, (76) 307 05 70.

W postaci elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, wniosek można też złożyć przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl.

Wyborca zmieniający miejsce pobytu przed dniem wyborów może otrzymać, na wniosek złożony do dowolnie wybranego urzędu gminy, zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów składa się na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem do dowolnie wybranego urzędu gminy do 15 maja 2025 r. (czwartek).

Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, jest skreślany ze spisu wyborców, w którym został on ujęty.

Taki wniosek o wydanie zaświadczenia w lubińskim urzędzie miejskim także należy złożyć w pokoju nr 21 (godziny otwarcia i telefony kontaktowe jak wyżej).

Przypomnijmy, że prezydent RP wybierany jest na 5-letnią kadencję. Jeżeli 18 maja żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, dwa tygodnie później – 1 czerwca – odbędzie się druga tura glosowania. W ponownym głosowaniu wyboru dokonuje się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali największą liczbę głosów.


POWIĄZANE ARTYKUŁY