Wspieramy Ukrainę

LUBIN WSPIERA UKRAINĘ

Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat wsparcia obywateli Ukrainy na terenie Miasta Lubina. Lubin wspiera Ukrainę!

 

INFOLINIA DOLNOŚLĄSKIEGO URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO

DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY:

Jak uchodźcy z Ukrainy mogą uzyskać polski PESEL?

Należy udać się do Urzędu Miejskiego w Lubinie przy ulicy Kilińskiego 10.

Tuż przy wejściu wystawione zostały wnioski, które muszą wypełnić osoby starające się o nadanie tego numeru.

W pokoju 126 zorganizowano poczekalnię.

Tam uchodźcy z Ukrainy mogą wypełnić wniosek z pomocą tłumacza. Czeka też na nich fotograf, który wykona zdjęcie, które trzeba dołączyć do wniosku. W tym czasie dzieci mogą obejrzeć bajki – stanął tu bowiem telewizor.

Z wypełnionym wnioskiem trzeba się udać do pokoju numer 12 lub 16. Tam urzędnicy, zeskanują wniosek, wprowadzą wszystkie dane do systemu i pobiorą odciski palców. Jeśli wszystko będzie w porządku, wydany zostanie wydruk z nadanym numerem PESEL.

Obywatele Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Lubinie, wnioski o wydanie PESEL-u mogą składać w lubińskim magistracie od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Więcej na temat nadania numeru PESEL można znaleźć tutaj.

 

  • ZAKWATEROWANIE KOBIET I DZIECI Z UKRAINY

W Lubinie funkcjonuje w tej chwili jeden ośrodek, w którym będzie przebywać 70 kobiet i dzieci z Ukrainy. Docelowo powstaną jeszcze dwa takie ośrodki.

Lokalizacja ośrodków dla uchodźców:

1. Budynek po Ośrodku Opiekuńczo-Rehablitacyjnym, ul. Jastrzębia 1

Nr do miejskiego koordynatora: 574 178 784

  • WPŁATA NA LUBIŃSKIE SUBKONTO POMOCY UKRAIŃCOM

Chociaż wielu lubinian oferuje pomoc rzeczową, to należy pamiętać, że Urząd Miejski nie prowadzi żadnej zbiórki, gdyż jego zadaniem jest zapewnienie transportu, bazy noclegowej i wyżywienia dla uchodźców, którzy przyjadą do naszego miasta.

Obecnie najlepszym sposobem pomocy Ukraińcom uciekającym przed wojną jest przekazanie na konta polskich instytucji i organizacji charytatywnych pieniędzy, za które kupione zostaną rzeczy faktycznie potrzebne uchodźcom. 

Zachęcamy do wpłat na specjalnie do tego utworzony rachunek:

Muzeum Historyczne w Lubinie
98 1240 3464 1111 0011 1183 2874
tytuł przelewu: Zbiórka na rzecz Ukrainy

  • REJESTR OBYWATELI UKRAINY NA TERENIE LUBINA

Wielu mieszkańców naszego miasta i regionu na własną rękę pomaga naszym sąsiadom ze wschodu. Tym samym co najmniej kilkanaście ukraińskich rodzin jest już w Lubinie. Uwaga – każda z tych osób, jeśli nie dopełniła formalności na granicy – musi się zgłosić do Urzędu Miejskiego w Lubinie.

Uchodźcy, którzy otrzymali już tymczasowe schronienie w Lubinie, powinni się zgłosić do Urzędu Miejskiego przy ulicy Kilińskiego 10, pokój nr 3, tel. kontaktowy: 574 288 460.

  • LUBIŃSKA ZBIÓRKA TOWARÓW DLA UCHODŹCÓW

Jedna z większych w Lubinie zbiórek potrzebnych produktów prowadzona jest przez wolontariuszy (głównie Ukraińców, którzy pracują w Lubinie) przy ulicy Towarowej 6B. Warunki do zbiórki są tam dobre, ponieważ wolontariusze dysponują dużą halą, która jest w stanie pomieścić wiele darów. Te można przynosić codziennie w godzinach od 8.00 do 22.00; telefon kontaktowy: 663 492 715.

  • PRZYJĘCIE OBYWATELI UKRAINY DO SWOJEGO DOMU

Jeśli chcesz przyjąć do swojego domu uchodźców wojennych z Ukrainy, zadzwoń pod nr 574 288 460, by dowiedzieć się więcej.