Od 9 listopada również ci najmłodsi uczniowie ze szkół podstawowych przechodzą na nauczanie zdalne. Rodzice zaczęli więc dopytywać, co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym, który przysługiwał w podobnej sytuacji wiosną.
Polski rząd w związku z pandemią koronawirusa wprowadził kolejne obostrzenia. Uczniowie wrócą do szkół najwcześniej po 29 listopada, jednak premier zastrzega, że termin ten może zostać przesunięty. Co mają zrobić rodzice najmłodszych dzieci, które nie pójdą do szkoły czy przedszkola?
– W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju, dużym wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem i wynikającymi z tego decyzjami i obostrzeniami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego, na zasadach jakie obowiązywały we wrześniu br. – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Projekt rozporządzenia rady ministrów wskazuje, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez okres 21 dni – od 9 do 29 listopada 2020 r. A będzie można z niego skorzystać:
– w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały,
– w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19
– dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać, tak jak do tej pory, rodzicom dzieci w wieku do 8 lat, oraz ubezpieczonym rodzicom dzieci: do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a także ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Przypomnijmy, dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadzono na początku pandemii koronawirusa i obowiązywał on do 26 lipca.
Później – wraz z rozpoczęciem roku szkolnego – zasiłek został przywrócony w przypadku zamknięcia placówek, niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19. Na takich zasadach zasiłek przysługiwał do 20 września br.