– Jako młodzież uważamy, że obecny system edukacji jest przestarzały i nie przysposabia nas do życia biznesowego. Chcemy doprowadzić do jak największego wzrostu jakości kształcenia edukacyjnego – czytamy w projekcie uchwały Parlament Młodych RP „Młoda Polska Przedsiębiorcza”, który niedawno został przedstawiony na lubińskim Rynku. Jednym z ważniejszych założeń dokumentu jest wprowadzenie do szkół dodatkowych zajęć z podstaw przedsiębiorczości, zarówno w teorii jak i praktyce.
Projekt, który został złożony do wszystkich biur poselskich w Lubinie oraz do prezydenta miasta, jest swoistym manifestem młodego pokolenia.
– „Młoda Polska Przedsiębiorcza, wpuśćmy przedsiębiorców do szkół” to innowacyjny projekt, zakładający poszerzenie przedmiotu podstawy przedsiębiorczości o dobrowolne zajęcia przedsiębiorcami, początkowo teoretyczne, a następnie praktyczne. Na wzór rozwiązań stosowanych np. w sąsiadujących Niemczech, gdzie program funkcjonuje pod szyldem „Business at school” – tłumaczy Bartłomiej Prokop, radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Autorzy dokumentu liczą na to, że ich postulatami zajmą się przedstawiciele władzy ustawodawczej i wykonawczej w Polsce. Dokument został też przekazany m.in. do kancelarii Sejmu i Senatu, przewodniczącym kół poselskich i klubom parlamentarnym, Radzie Ministrów, Kancelarii Prezydenta RP oraz pełnomocnikowi rządu do spraw polityki młodzieżowej.
– Wizja programu „Młoda Polska Przedsiębiorcza” swoją genezę czerpię z inicjatywy edukacyjnej „Business at school” realizowanej już od ponad 20 lat przez firmę Boston Consulting Group (BCG). Każdego roku w programie bierze udział ponad 1000 uczniów szkół średnich z 70 szkół w Niemczech, Austrii, Włoszech, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. Celem tego programu jest umożliwienie uczniom bliższego, praktycznego spojrzenia na biznes – uważa Kamil Gabriel Janic, współautor i sprawozdawca projektu.
Pomysł młodych zyskał uznanie wśród przedstawicieli różnych opcji politycznych. – Został on pozytywnie oceniony od prawa do lewa, nawet posłowie takich ugrupowań jak PiS, PO, Konfederacja czy Lewica są zadowoleni z projektu. Dlatego uważam, że ma on szansę wypalić – dodaje Filip Zabłocki, konsultant projektu, uczeń jednej ze szkół objętych programem w niemieckim Geltz.
Fot. Bartłomiej Prokop