Stopień alarmowy dotyczący cyberzagrożeń

125

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził na terenie całego kraju stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP). Ostrzeżenie obowiązuje od minuty po północy 10 października do godz. 23:59 14 października. Alarm dotyczy zwiększonego zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Fot. Pixabay

BRAVO to drugi stopień w czterostopniowej skali alarmowej (ALVA, BRAVO, CHARLIE, DELTA). Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.

– W związku ze stopniem alarmowym BRAVO-CRP mieszkańcy powinni zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na pozostawione w nietypowych miejscach pakunki czy torby. Ostrzeżenie dotyczy jednak instytucji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo – wyjaśnia Klaudia Urbaniak z Urzędu Miejskiego w Lubinie.

W przypadku wprowadzenia stopnia alarmowego BRAVO-CRP organy administracji publicznej oraz służby i instytucje realizują wiele zadań. Jest wśród nich: monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych oraz weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia ich bezpieczeństwa, a także wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów kluczowych systemów dla funkcjonowania danej instytucji.

Stopnie alarmowe były już wprowadzane w Polsce. Obowiązywały m.in. podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku czy szczytu klimatycznego w Katowicach.