Wprowadzono nowe ograniczenia – zamknięte salony urody, parki, zmiany w sklepach

4003

Zamknięte salony fryzjerskie, kosmetyczne, hotele, wprowadzony limit klientów w sklepach, ograniczony dostęp do parków, skwerów i plaż, do tego zakaz wyjścia osób niepełnoletnich bez opieki dorosłego – polski rząd wprowadził właśnie kolejne obostrzenia. – Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów w Europie Zachodniej. Albo sytuacja będzie dramatyczna, albo dłuższa, ale bardziej dająca się kontrolować. Musimy zrobić wszystko, by uniknąć tego najgorszego scenariusza. Nie możemy sobie pozwolić na rozluźnienie – mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Od 1 kwietnia każda osoba poniżej 18. roku życia z domu może wyjść tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. W mocy pozostają wcześniejsze obostrzenia ograniczające przemieszczanie się ludzi.

– Najważniejsza zasada to zasada dystansowania się między ludźmi, zachowajmy dwa metry dystansu – przypomniał premier Morawiecki, dodając, że wprowadzony też zostaje zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich, a salony kosmetyczne, fryzjerskie, tatuażu czy piercingu zostają zamknięte. Co ważne, usług tych nie będzie też można wykonywać w domach klientów. Ogłoszono również, że w weekendy zamknięte będą wielkopowierzchniowe markety budowlane.

– Odwołujemy wszelkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne ze względu na stan zdrowia – obwieścił premier.

Ponadto od 1 kwietnia wprowadzone zostaną nowe zasady robienia zakupów w sklepach.

– Wprowadzamy limit przebywania osób w sklepie, trzy osoby na jedną kasę, czyli jeśli w sklepie jest pięć kas, to może w nim przebywać jednocześnie 15 osób. W urzędach pocztowych ten limit ograniczony do dwóch osób na jedno okienko – wyliczał premier.

Również na bazarach i targowiskach wprowadzono limity – to trzy osoby do jednego straganu, stanowiska.

Od 2 kwietnia wejdzie też obowiązek obowiązek nakładania jednorazowych rękawiczek przed wejściem do sklepów. Ponadto wprowadzono specjalne godziny na zakupy dla seniorów. Od godziny 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia.

– Apelujemy do seniorów, by jak najrzadziej wychodzić do sklepów, raz na dwa, trzy dni – zwrócił się do osób starszych Mateusz Morawiecki. – Wszystkie apteki, sklepy spożywcze i drogerie będą otwarte – zapewnił.

Rząd podjął także decyzję o zamknięciu hoteli i miejsc noclegowych, poza miejscami, gdzie przebywają osoby w kwarantannie lub izolacji oraz personel medyczny, także są obecnie wykorzystywane na przykład przez pracowników budowlanych.

Rozszerzono formułę kwarantanny. Od dzisiaj, jeśli ktoś wraca z zagranicy lub miał kontakt z zarażonym przez dwa tygodni musi przebywać w całkowitej izolacji od rodziny. Natomiast jeśli zdecyduje się na kwarantannę w domu, gdzie mieszkają jego najbliżsi, również oni zostaną poddani dwutygodniowej kwarantannie.

Wprowadzono też dodatkowe wymogi w zakładach pracy. Pracodawcy od 2 kwietnia będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Przewoźnicy prywatni również muszą przygotować się na zmiany. W zbiorowym transporcie publicznym od ubiegłego tygodnia obowiązuje zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Ten wymóg został teraz rozszerzony także na pojazdy, które mają więcej niż dziewięć miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób czy prywatnych przewoźników.

– Zostańmy w domach, unikajmy kontaktu z innymi osobami – apelował premier. – Z każdym niepotrzebnym wyjściem z domu pandemia się przedłuża. Postawmy tamę pandemii koronawirusa, razem możemy to zrobić, ale musimy ściśle przestrzegać zasad dystansu społecznego. Wspólnie walczmy o to, by unikać nieodpowiedzialnych zachowań społecznych – dodał.

Obostrzenia wprowadzono na najbliższe dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia.

– To jedyna walka w tej chwili. Na koronawirusa nie ma szczepionki, nie ma leku. Jedyne co możemy, to izolować się od siebie – dodał Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Fot. KPRM


POWIĄZANE ARTYKUŁY