Wniebodęte już wkrótce – najpierw warsztaty, potem koncert

1007

Już w poniedziałek rozpoczną się warsztaty, a w piątek ich uczestnicy wystąpią na żywo wraz z Narodową Orkiestrą Dętą na lubińskich błoniach w koncercie Wniebodęte. To druga odsłona wydarzenia zapoczątkowanego w ubiegłym roku. Zmieniła się jednak nieco formuła – koncert przerodził się bowiem w festiwal imienia Marka Garcarza.

24 czerwca o godzinie 19 na błoniach będzie można posłuchać religijnych piosenek w nietypowych dla nich aranżacjach na orkiestrę dętą, ale nie tylko. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Tak jak w ubiegłym roku, na scenie pojawi się ponad 100-osobowy chór i Narodowa Orkiestra Dęta.

Wcześniej chórzyści wezmą udział w warsztatach śpiewu. Odbędą się one na początku tygodnia: 20-23 czerwca. Zgłosiło się na nie sporo chętnych.

– Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Cieszy również fakt, że zgłoszenia napływają nie tylko z Lubina, ale z całego województwa, co daje poczucie, że wieść o koncercie dociera daleko poza granice Lubina – mówi Mariusz Demianicz, specjalista ds. obsługi artystycznej Narodowej Orkiestry Dętej.

Głównym prowadzącym warsztaty będzie Maciej Wojciechowski, wokalista i dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie dyrygentury chóralnej prof. Haliny Bobrowicz.

Razem z uczestnikami warsztatów zaśpiewa m.in. Ala Tracz, reprezentantka Polski na Eurowizji Junior w 2020 roku oraz finalistka programu „The Voice Kids”.

„Wniebodęte!” tak jak rok temu patronatem honorowym objął biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Hierarcha zdecydował, że tegoroczne wakacyjne spotkanie młodzieży diecezji legnickiej odbędzie się w Lubinie w tym samym czasie, co festiwal, by młodzi katolicy mogli wziąć udział w tym niezwykłym muzyczno-religijnym widowisku.

Wydarzenie się rozrasta – od tego roku stanie się festiwalem, który będzie nosił imię Marka Garcarza, pedagoga i muzyka, który zmarł w ubiegłym roku. Artysta był mocno związany z młodzieżą i zespołami dętymi. Najpierw przy kościele św. Jana Bosko stworzył młodzieżową orkiestrę dętą, następnie Młodzieżową Orkiestrę Diecezji Legnickiej Sursum Corda, by później przy Zespole Szkół Sportowych w Lubinie powołać do życia dziecięco-młodzieżowy Cuprum Band, którego tradycje i dalszą edukację jego członków kontynuuje Narodowa Orkiestra Dęta.

Rok temu Marek Garcarz wystąpił – jak się okazało, po raz ostatni publicznie – ze swoimi młodymi muzykami na koncercie „Wniebodęte!”, grając, śpiewając i barwnie opowiadając o „Barce”. Chętnie współpracował z NOD także przy innych projektach.

Dzień przed koncertem na błoniach, 23 czerwca o godz. 18 w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie odbędzie się msza św. w intencji patrona festiwalu z udziałem chóru „Wniebodęte!”, Cuprum Band oraz Narodowej Orkiestry Dętej.

Pierwszy koncert i warsztaty wokalne były organizowane przede wszystkim z myślą o mieszkańcach Lubina, chociaż brali w nich udział także legniczanie czy wrocławianie. Szybko się bowiem okazało, że wydarzenie przyciąga zarówno młodszych, jak i starszych miłośników dobrej muzyki z całego Dolnego Śląska.

– Spodziewamy się, że podobnie będzie w tym roku – mówi Mariusz Dziubek. – Zapraszamy wszystkich, którzy lubią śpiewać, którzy chcą poczuć się częścią wspólnoty, którym bliskie są wiara nadzieja i miłość, a przede wszystkim każdego, kto kocha muzykę.


POWIĄZANE ARTYKUŁY