Wkrótce dojedziemy drogą S3 do granicy z Czechami

2903

Jeśli nic nie pokrzyżuje planów wykonawcom, to już podczas tegorocznych wakacji kierowcy będą mogli przejechać przez całe województwo dolnośląskie drogą ekspresową S3. Dobiega końca budowa ostatniego fragmentu ekspresówki łączącego Bolków z Kamienną Góra.

We wrześniu zeszłego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała pozwolenie na użytkowanie dla całego 15-kilometrowego odcinka od Kamiennej Góry przez Lubawkę do granicy państwa. Natomiast do ruchu został udostępniony ponad 12-kilometrowy fragment S3 pomiędzy węzłem Kamienna Góra Północ a węzłem Lubawka.

– Pozostały trzykilometrowy odcinek od węzła Lubawka do granicy państwa jest już gotowy, ale zostanie udostępniony kierowcom po zakończeniu prac na odcinku przygranicznym po stronie czeskiej. Według zapowiedzi czeskiej administracji drogowej Ředitelství silnic a dálnic ČR nastąpi to w 2025 r. – mówi Magdalena Szumiata, rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału GDDKiA.

Droga ekspresowa S3 na odcinku od Bolkowa do Kamiennej Góry budowana jest w przekroju trasy dwujezdniowej o długości ok. 16,1 km. Każda jezdnia będzie miała po dwa pasy ruchu i pas awaryjny. W ciągu trasy powstają dwa dwunawowe tunele drogowe: TS-26 o długości ok. 2300 m (pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice) oraz TS-32, o długości ok. 320 m (niedaleko miejscowości Gostków). 

Wykonawcą robót jest konsorcjum firm PORR (lider) i PORR Bau. Wartość umowy wynosi ponad 1,5 mld zł.  Po uzyskaniu 21 sierpnia 2020 r. decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wykonawca przystąpił do robót. Te dobiegają już końca.

– Na trasie głównej ułożono już 95 proc. warstwy wiążącej oraz 62 proc. warstwy ścieralnej SMA. Szacujemy, że kierowcy będą mogli przejechać tą trasą już w lipcu tego roku – informuje przedstawicielka Dyrekcji.

Docelowa długość S3 w Polsce wyniesie 469 km.

Fot. GDDKiA


POWIĄZANE ARTYKUŁY