Wigilia Bożego Narodzenia – święto rodzinne

58

IMG_8163_1.JPGWypatrujemy pierwszej gwiazdy na niebie, dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia, potem zasiadamy do uroczystej wieczerzy wigilijnej w gronie rodzinnym – dziś Wigilia Bożego Narodzenia. W Polsce w takiej formie, w jakiej istnieje obecnie, Wigilia zyskała popularność w XVIII wieku, a dopiero w XX wieku stała się powszechną tradycją.

Nazwa Wigilii pochodzi od łacińskiego słowa „vigilia” i oznacza czuwanie, a związana jest z tradycyjnym posiłkiem wieczornym. Miała przypominać dawne agapy, czyli uczty, na których chrześcijanie gromadzili się przed dniem świątecznym. Kiedyś wigilia odbywała się przed wszystkimi uroczystościami roku liturgicznego. W czasach nowożytnych to się zmieniło i popularna stała się wigilia w przeddzień Bożego Narodzenia, wypierając wszystkie inne.

W Polsce Wigilia zyskała popularność w XVIII wieku, a w XX wieku stała się powszechną tradycją. Od tamtej pory w polskich domach zawsze wygląda podobnie. Z pojawieniem się pierwszej gwiazdy na niebie rozpoczyna się uroczystą wieczerzę w gronie rodzinnym. Według tradycji, kolacja powinna być postna, jednak od 2003 roku formalnie w Wigilię nie obowiązuje post. Biskupi polscy zachęcają jednak ludzi wierzących do dochowania wierności tradycji.

Podczas tradycyjnej Wigilii jest modlitwa, czytanie Biblii i składanie życzeń przy łamaniu się opłatkiem. Ten ostatni zwyczaj jest znany jedynie w Polsce i na Litwie. Towarzyszy jej także obdarowywanie się prezentami, które zwykle chowane są pod choinką albo wręczane przez Świętego Mikołaja.

Wigilia jest w naszym kraju świętem bardzo rodzinnym, powszechnie uważanym za najważniejszy dzień w roku. Podobnie jak w Polsce obchodzi się ją na Litwie, w Czechach i na Słowacji.

MRT


POWIĄZANE ARTYKUŁY