Wielkie święto zapasów w Wołowie

721

Prawie 300 zawodników z Polski, Czech i Słowacji wzięło udział w XXIII Międzynarodowym Mikołajkowym Turnieju Zapaśniczym w Stylu Wolnym o Puchar Burmistrza Gminy Wołów. Zespół gospodarzy, czyli podopieczni Ryszarda Podrażnika, wywalczył 9 złotych medali.

Na turniej zjechały takie zespoły jak UKS Olimpijczyk Silmierzyce (6 medali na turnieju w Wołowie), UKS Hutnik Pieńsk (55-lecie istnienia w tym roku), MOSM Tychy (Medale Puchary Śląska), ULKS 28 Włyń (złoty medal Sebastiana Zawiasy na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży), UKS Olimpia Cieszków (trzy medale na Mistrzostwach Polski Młodzików w Stargardzie), UKS Bizon Milicz (srebrny medal Oliwii Teresińskiej podczas  XIV Międzynarodowy Turniej Zapaśniczy Heros Lady Open), MKS Rokita Brzeg Dolny (73-lecie istnienia) czy słowacki klub Wrestling Stará Ľubovňa (powstały w 1985 roku. Ostatnio sukcesy podczas Międzynarodowy Turniej o Puchar dyrektora Gymnázium Štefan Moyses).

– Jestem pod wrażeniem tak licznie zebranej młodzieży na tym turnieju. Widać, że zapasy idą w dobrym kierunku – podkreśla Jacek Jaracz, medalista mistrzostw świata w sumo.

Od lewej Dawid Dąbek (Wiatr Wołów), Jacek Jaracz (medalista mistrzostw świata czy Europy w sumo), Magdalena Siedy (Wiatr Wołów)

Zawody w Wołowie to bez wątpienia wielkie święto zapasów. Gośćmi specjalnymi byli medalista mistrzostw świata w sumo Jacek Jaracz, Józef Tracz trzykrotny medalista w zapasach z Seulu, a także Tyberiusz Kowalczyk zawodnik MMAW Federacji KSW.

– Ja bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w takich imprezach, jak ta w Wołowie. Gratuluję działaczom i trenerom za organizację, a same dzieci namawiam do tego sportu, a te które już kontynuują swoją przygodę, to życzę sukcesów na arenie narodowej i międzynarodowej. Warto jest poznawać ludzi, nowe miejsca, po prostu świat – przyznaje Józef Tracz, medalista w zapasach z Seulu.

Zanim rozpoczęły się walki na obiekt Ośrodka Sportu i Rekreacji wjechał na hulajnodze święty Mikołaj, który obdarowywał uczestników słodyczami. Zaproszeni goście zainaugurowali zawody, a wśród nich był także burmistrz gminy Wołów – Dariusz Chmura.

Na wołowskich matach Ośrodka Sportu i Rekreacji mogliśmy oglądać walecznych zawodników Wiatru Wołów jak Magdalena Wijatyk, Piotr Wichman, Igor Bachusz czy Dawida Dąbka. Bezkonkurencyjna w swojej kategorii była wicemistrzyni Polski Magdalena Siedy, która przed rozpoczęciem otrzymała nagrodę pieniężną za wywalczony tytuł.

– Jest duże zadowolenie zwłaszcza, że to mój pierwszy rok w młodzikach. Duży wpływ na mój sukces też miał mój wujek, który wciągnął mnie w zapasy. Na nasze zawody nie mogłam się doczekać, bo bardzo lubię nasze zawody, a stres? Nie ma go zbyt wiele – podkreśla Magdalena Siedy, wychowanka Wiatru Wołów.

Max Rozpędek podczas pierwszej walki w turnieju

Lubinianie Max i Wanessa Rozpędek weszli w turniej z wysokiego C, prezentując wysoką dyspozycję. Wanessa (rocznik 2013) już pierwszej walce udowodniła, że zapasy ma we krwi, pokonując zawodnika ze swojego klubu Pawła Wojtanowicza (rocznik 2010)  i zdobywając złoty medal. Max Rozpędek po ciężkich bojach wywalczył brązowy medal. XXIII Międzynarodowy Mikołajkowy Turniej Zapaśniczy w stylu wolnym był dla gospodarzy udany.  

Z perspektywy kibica zapaśników wspierali trenerzy Stowarzyszenia „Boks” Lubin, którzy mieli okazję trenować z lubińskimi reprezentantami Wiatru Wołów.

– Miałem przyjemność prowadzić Maxa parę razy. Jestem pod wrażenie zapału wszystkich tych zawodników, gdzie od najmłodszych lat jest wpajana pokora i dyscyplina sportów walki. Atmosfera jest imponująca – podkreśla Dawid Oborski, były pięściarz, który przekazuje swoją wiedzę młodym adeptom boksu.

Kilkugodzinne zawody były pełne emocji sportowych, a pod względem organizacyjnym dopięte na ostatni guzik. Na strudzonych młodych ludzi czekał ciepły posiłek i wypieki przygotowane przez rodziców zawodników Wiatru Wołów. Honorowy patronat nad imprezą objął marszałek województwa dolnośląskiego – Cezary Przybylski.

Wyniki Wiatru Wołów:
Rozpędek Wanessa 21kg-1,
Wojtanowicz  Paweł 21kg-2,
Machala Julia 34kg-2,
Gancarz Mateusz 34kg-3,
Gabrys Bartosz 36kg-2,
Wijatyk Magdalena 36kg-1,
Kielt Igor-36kg-3,
Piotrowski Jakub 43kg-1,
Rozpedek Maksymilian 45kg-3,
Bochenek Jan 47kg-1,
Kuriera Izabela 46kg-2,
Gaj Aleksandra 46kg-1,
Bronowicka Nikola 58kg-2,
Siedy Magdalena 57kg-1,
Bachusz Igor  57kg-5,
Wichman Piotr  62kg-3,
Koszewski Dawid 100kg-2,
Stec Magdalena 51kg-1,
Stec Bartlomiej 71kg-2,
Wijatyk Szymon 65kg-3,
Dabek Dawid 55kg-1,
Cieslak Krzysztof 125kg-1

Punktacja drużynowa:
1.Rokita Brzeg Dolny 70pkt-1,
2.WIATR Wołów 69pkt-2,
3.ZKS Gogolin 44pkt-3.

Fot. Mariusz Babicz