W Chocianowskim Ośrodku Kultury 24 stycznia o godzinie 12 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Wielki Głód na Ukrainie 1932-1933”, zorganizowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu.
Ekspozycja składa się z 23 plansz dokumentujących zbrodnię totalitarnego systemu stalinowskiego przeciwko narodowi ukraińskiemu z lat 1932-1933. Reżim komunistyczny zastosował wtedy konfiskatę żywności jako broń masowej zagłady. Według badaczy, z powodu głodu na Ukrainie zmarło od 3,5 do 7 milionów osób.
Wystawa pokazywana w Chocianowie ma przybliżyć Polakom nieznane dotąd archiwalne dokumenty dotyczące Wielkiego Głodu na Ukrainie. Wydarzenie to było negowane aż do upadku ZSRR. Wszelkie wypowiedzi na ten temat były karane jako przestępstwa propagandy antysowieckiej. Obecnie Wielki Głód na Ukrainie uznają za ludobójstwo rządy i parlamenty 26 państw, w tym Polski, Ukrainy, Argentyny, Australii, Azerbejdżanu, Kanady, Mołdawii, Gruzji, Belgii, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych i Watykanu. 28 listopada 2006 r. na wniosek prezydenta Wiktora Juszczenki Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła rezolucję uznającą Wielki Głód za zbrodnię ludobójstwa.
Wystawa „Wielki Głód na Ukrainie 1932-1933” jest trzecią wystawą, którą zorganizowali wspólnie IPN, gmina Chocianów oraz Związek Sybiraków w Chocianowie.
Ekspozycję będzie można oglądać w Chocianowskim Ośrodku Kultury do 8 lutego, potem prezentowana będzie w innych zakątkach byłego województwa legnickiego, o tym gdzie trafi, zadecyduje Związek Sybiraków z Chocianowa.
MRT