Dla wiernych Kościoła Katolickiego dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli ostatni okres Wielkiego Postu. Każdy chrześcijanin powinien dołożyć wszelkich starań, aby obrzędy Wielkiego Tygodnia zrozumieć i brać w nich czynny udział, a przede wszystkim dawać dowód żywej wiary.
Święta Wielkanocne są najważniejszymi w chrześcijaństwie.
– Ich finał jest najbardziej radosny. Bo to co jest wcześniej, czyli kiedy przypominamy sobie mękę i śmierć Pana Jezusa, jest trudne i bolesne, ale prowadzi do wielkiego i wspaniałego zmartwychwstania. Teraz właśnie przygotowujemy się do świętowania tego najważniejszego wydarzenia w dziejach. Dzięki temu mamy otwarte niebo, każdy z nas może być zbawiony – mówi ksiądz Mariusz Jeżewicz, dyrektor Liceum Salezjańskiego w Lubinie.
Zdaniem duchownego, warto sobie uświadamiać, że jako chrześcijanie spotykamy się w niedziele na mszach świętych i co tydzień świętujemy zmartwychwstanie Pana Jezusa.
Ksiądz podkreśla, że w Wielkim Poście przygotowujemy się do świąt zmartwychwstania pańskiego i do przeżywania najważniejszych prawd naszej wiary. Kościół przez wieki zachęca swoich wiernych, żeby to przygotowanie było umocnione modlitwą, postem i jałmużną.

– Zachęcamy do uczestnictwa w liturgii. W czwartek przypomnimy sobie ustanowienie przez Pana Jezusa eucharystii. W wielu kościołach kultywowany jest zwyczaj obmywania nóg – przypomina kapłan.
Wieczorna msza, która oficjalnie rozpoczyna Triduum Paschalne, upamiętnia Ostatnią Wieczerzę i ustanowienie podczas niej sakramentów kapłaństwa i eucharystii. Wygłaszana tego dnia Ewangelia przypomina o tym, jak Jezus przed wieczerzą umył swym uczniom nogi i wielu parafiach kapłani naśladują to wydarzenie.
W Wielki Czwartek mszy nie kończy błogosławieństwo wiernych i rozesłanie, a Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do kaplicy zwanej Ciemnicą. Rozpoczyna się czas Męki Pańskiej.